Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Podkarpackie: Siedmioro dzieci zatrutych czadem. Cała rodzina w szpitalu
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 15.12.2022 12:27

Podkarpackie: Siedmioro dzieci zatrutych czadem. Cała rodzina w szpitalu

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

Dwoje dorosłych i siedmioro dzieci trafiło do szpitala w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło w jednym z domów wielorodzinnych w miejscowości Makowisko (woj. podkarpackie). Najmłodsze z dzieci ma pięć miesięcy.

Podkarpackie: Siedmioro dzieci zatrutych czadem

Podkarpaccy strażacy zostali rozdysponowani do wezwania jakie otrzymali w związku z podejrzeniem ulatniania się tlenku węgla w jednym z domów wielorodzinnych w miejscowości Makowisko. Zgłoszenie wpłynęło w środę ok. godz. 19.

Po przyjeździe na miejsce służby przystąpiły do akcji ratunkowej. W pomieszczeniu przebywało łącznie dziewięć osób, z czego siedmioro stanowiły dzieci.

- W mieszkaniu przebywała 9-osobowa rodzina, wśród nich dwoje dorosłych i siedmioro dzieci w wieku od 15 lat do 5 miesięcy. Decyzją lekarza wszyscy zostali zabrani do szpitala na badania - mówił w rozmowie z "Super Expressem" bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Ze wstępnych ustaleń wynika, iż prawdopodobną przyczyną zdarzenia był będący w łazience piecyk gazowy, który służył do ogrzewania wody. Tlenek węgla jest bezwonny, nie ma smaku i nie wywołuje podrażnienia błon śluzowych, przez co bardzo często bywa nazywany cichym zabójcom.

W tegorocznym okresie grzewczym z powodu zatrucia czadem życie straciło już 27 osób, zaś 248 wymagało hospitalizacji. Służby zwracają uwagę, iż rodziny narażone na potencjalne ulatnianie się tlenku węgla winny wyposażyć swój dom w niedrogi czujnik wykrywający jego wysokie stężenie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl/