Goniec.pl > Wiadomości > Planujesz przelew w Boże Ciało? Jeśli się nie pospieszysz, zostanie tylko gotówka
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 05.06.2023 17:48

Planujesz przelew w Boże Ciało? Jeśli się nie pospieszysz, zostanie tylko gotówka

pieniądze
Iberion

W tym roku święto Bożego Ciała przypada na czwartek, 8 czerwca. Ustawowo, ten dzień jest wolny od pracy. W związku z tym system, rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe, nie będzie funkcjonował. Warto pomyśleć o niezbędnych transakcjach wcześniej. 

Boże Ciało 2023

W tym roku, święto Bożego Ciała przypada w czwartek, 8 czerwca. Tradycyjnie, dzień ten będzie wolny od pracy, a wszyscy Polacy będą mogli nacieszyć się czasem spędzonym w gronie najbliższych, na świeżym powietrzu. Tym bardziej że synoptycy na najbliższe dni zapowiadają dużo słońca i optymalną temperaturę. 

Wiele osób przedłuży sobie wypoczynek, wykorzystując dzień urlopowy także w piątek. Przed długim weekendem warto jednak pamiętać o wszelkich formalnościach, w tym o przelewach bankowych.

"Kuchenne rewolucje". Magda Gessler o kulisach programu. Zdradziła, kto płaci za metamorfozy

W Boże Ciało nie zrealizujemy przelewu bankowego

Jak przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa, ze względu na święto, przelewy bankowe nie będą możliwe. - Tego dnia system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - dowiadujemy się.

- Dlatego o terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne - informuje na swojej stronie KIR.

Warto o tym pamiętać

Eksperci podkreślają, że standardowo, rozliczenia oraz rozrachunki zlecone w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji. Odbywają się one od poniedziałku do piątku, o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

- Warto zatem pamiętać, że przelewy, które zlecimy w najbliższą środę, 7 czerwca po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców w piątek, 9 czerwca - czytamy w komunikacie. Tym samym, w obliczu zbliżającego się Bożego Ciała, pewne operacje trzeba wykonać zawczasu.

Źródło: KIR