Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Płaca minimalna w 2024 roku. Minister Marlena Maląg podała kwotę
Irmina Jach
Irmina Jach 27.05.2023 12:50

Płaca minimalna w 2024 roku. Minister Marlena Maląg podała kwotę

Marlena Maląg
Wojciech Olkusnik/East News

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wyniesie powyżej 4200 zł. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ogłosiła, że będzie ono ustalone w dwóch terminach. Polityk przytoczyła również dane, z których wynika, że obecnie płacę minimalną otrzymuje około trzy miliony Polaków.

Płaca minimalna w 2024 roku. Minister Maląg ogłosiła

- Chcemy, by w przyszłym tygodniu projekt w sprawie minimalnych wynagrodzeń w 2024 roku trafił na Stały Komitet Rady Ministrów, a 13 czerwca mógł być przedstawiony na posiedzeniu Rady Ministrów - mówiła Marlena Maląg w rozmowie z PAP.

Minister rodziny i polityki społecznej zapowiedziała równocześnie, że w 2024 roku waloryzacja minimalnych świadczeń będzie dwukrotna (od 1 stycznia i od 1 lipca). Marlena Maląg zaznaczyła, że przy ustalaniu płacy minimalnej rząd bierze pod uwagę pracodawców i społeczeństwa. Najniższe wynagrodzenia pobiera obecnie ponad trzy miliony Polaków.

- Związki zawodowe optują, żeby to świadczenie minimalne było jak najwyższe. Z kolei pracodawcy patrzą zarówno przez pryzmat inwestycji w człowieka, jak i od strony kosztów, jakie ponoszą. Dlatego decyzja w tej sprawie musi być odpowiedzialna - dodała.

Co dalej z "Lex Tusk"? Jest głos z Pałacu Prezydenckiego

Płaca minimalna 2024. Padła konkretna kwota

Od 1 stycznia bieżącego roku płaca minimalna wynosi 3490 zł. Jeszcze w lipcu wzrośnie ona do 3600 zł. Stawka godzinowa z kolei od 1 stycznia wzrosła do 22,80 zł za godzinę, a od lipca będzie wynosić 23,50 zł za godzinę. Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku ma z kolei przekroczyć kwotę 4200 zł. Minister Marlena Maląg zaznaczyła, że od 2015 roku wzrosło ono o 100 procent.

Ustawa gwarantuje coroczny wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. Jeśli w pierwszym kwartale roku, w którym odbywają się negocjacje, wysokość minimalnego wynagrodzenia jest niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej gwarancja ta jest zwiększona dodatkowo o 2/3 prognozowanego wskaźnika realnego przyrostu PKB.

"Taka sama płaca we wszystkich krajach UE jest rozwiązaniem niemożliwym"

Minister rodziny i polityki społecznej odniosła się również do pomysłu wyrównania płac we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Zdaniem Marleny Maląg takie rozwiązanie nie jest możliwe do realizacji, gdyż stan gospodarki poszczególnych państw znacząco się różni, co sugeruje, że odrębność w ustalaniu płac minimalnych jest właściwszym rozwiązaniem.

- To nie jest możliwe, by wszystkie kraje Unii Europejskiej miały określoną jedną kwotę. Mogą być wprowadzone zasady oceny adekwatności płacy minimalnej, związane z rozwojem gospodarczym i inflacją, ale taka sama płaca we wszystkich krajach jest rozwiązaniem niemożliwym - wyjaśniła polityk.

Źródło: PAP