Goniec.pl
Paszporty covidowe

Pixabay.com RainerPrang

Paszporty covidowe już prawie pewne. Padł konkretny termin

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała najnowsze informacje w sprawie wprowadzenia tzw. paszportów covidowych. Ostateczne decyzje w sprawie wprowadzenia międzynarodowego dokumentu szczepień mają zapaść do końca maja.

Paszporty covidowe mają wejść w życie jeszcze przed wakacjami i umożliwić sprawne podróżowanie turystom, którzy będą w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19. Wiele osób jest jednak niezadowolonych z planów uruchomienia systemu paszportów szczepień.

Komisja Europejska chce, by paszporty covidowe zaczęły funkcjonować jeszcze przed tegorocznymi wakacjami

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w czasie konferencji prasowej po nieformalnym szczycie UE w Porto, że porozumienie polityczne dotyczące wprowadzenia tzw. paszportów covidowych powinno zapaść do końca maja.

Ursula von der Leyen wyraziła nadzieję, że system oparty o paszporty szczepień rozpocznie swoje działanie już od czerwca, a więc jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. Na razie trwają jednak prace techniczne i prawne, by umożliwić jego sprawne działanie.

To dobra wiadomość dla osób, które zdążą skorzystać z pełnego szczepienia jeszcze przed planowanymi wakacjami. Wszyscy inni obawiają się, że wprowadzenie systemu może utrudnić im przemieszczanie się pomiędzy krajami, a co za tym idzie być może nawet niektórym uniemożliwić wyjazdy zagraniczne. 

[EMBED-243]

Na razie nie przekazano jednak oficjalnych informacji o tym, w jaki sposób miałby w przyszłości działać system paszportów szczepień. Niemal pewne jest jednak to, że do wielu krajów bez takiego paszportu lub negatywnego testu na koronawirusa wjechać się po prostu nie będzie dało. Chyba, że z przymusową kwarantanną, ale konieczność jej odbycia skutecznie uniemożliwia jakiekolwiek wakacyjne wyjazdy.

W czasie niedawnej konferencji Ursula von der Leyen poinformowała także, że do krajów UE trafiło do tej pory 200 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19, a 160 mln mieszkańców wspólnoty zostało już zaszczepionych co najmniej jedną dawką.

Oznacza, że pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 przyjęło już około 25 proc. populacji UE. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała również, że wkrótce zaszczepieni zostaną również nastolatkowie i dzieci.

– Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji do lata – podkreśliła przewodnicząca KE.

W sobotę 8 maja 2021 roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce wykonano już ponad 10 mln szczepień, w tym 3,5 osób zostało zaszczepionych już drugą dawką.

  • Zenek Martyniuk w żałobie. Stracił teściową

  • Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przywilej dla zaszczepionych

  • Widz obraził dziennikarzy TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >