Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Paracetamol w ciąży może być niebezpieczny dla dzieci? Nowe badania potwierdzają obawy
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 04.06.2021 02:45

Paracetamol w ciąży może być niebezpieczny dla dzieci? Nowe badania potwierdzają obawy

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Unsplash.com/freestocks (zdjęcie ilustracyjne)

Ten lek znają prawdopodobnie wszyscy dorośli. Paracetamol znajduje w szafkach większości domów. Sięgamy po niego najczęściej, gdy zaczynamy czuć skutki przeziębienia lub grypy. Szczególnie przydatny okazuje się w przypadkach, w których nie możemy sobie pozwolić na leżenie w łóżku i musimy być aktywni.

Paracetamol jest uznany przede wszystkim za lek skuteczny. Nie można stwierdzić, że w związku z jego zażywaniem nie trzeba pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa, ale przestrzeganie dawek terapeutycznych znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Wyniki najnowszych badań leku

Niedawno badania nad lekiem przeprowadzili naukowcy z Barcelona Institute for Global Health. Eksperci opublikowali wyniki, które mogą okazać się szokujące dla wielu osób, ponieważ potwierdzają wyraźny związek pomiędzy stosowaniem leku w trakcie ciąży a występowaniem pewnego rodzaju zaburzeń u dzieci.

Warto przypomnieć, że jak dotąd lekarze dopuszczają stosowanie paracetamolu w przypadku kobiet w ciąży (od 4. miesiąca), karmiących, a nawet u noworodków oraz niemowląt. Należy jednak pamiętać o odpowiednim dawkowaniu medykamentu.

Wyniki badań przeprowadzonych w hiszpańskim instytucie wskazują na większe ryzyko wystąpienia ADHD oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci urodzonych przez kobiet, które w trakcie ciąży stosowały paracetamol.

Według naukowców ryzyko wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu w takich przypadkach wzrasta o 19 procent. O 21 procent wzrasta natomiast ryzyko pojawienia się objawów ADHD. Badanie zostało przeprowadzone na ponad 70 tysiącach dzieci, które pochodziły z różnych europejskich krajów.

Eksperci wskazali też, że paracetamol może mieć nieco silniejszy wpływ na rozwój chłopców. Naukowcy nie potrafili natomiast udowodnić związku pomiędzy stosowaniem paracetamolu po urodzeniu a występowaniem zburzeń ze spektrum autyzmu.

Choć wyniki badań mogą wydawać się szokujące, to naukowcy już od dłuższego czasu próbują udowodnić związek między zmiennymi, jakimi są stosowanie paracetamolu przez kobiety w ciąży a zdrowiem ich dzieci.

Nie taki bezpieczny lek

Zatrzymując się jeszcze na chwilę przy tym leku, warto poruszyć kilka innych kwestii. Nie ma wątpliwości co do tego, że preparat działa przeciwgorączkowo. Paracetamol łagodzi także silniejsze bóle, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podawanie go, niektórym osobom cierpiącym z powodu choroby nowotworowej.

Jednak należy pamiętać o dwóch rzeczach. Paracetamol jest medykamentem wysoko toksycznym, a w dodatku około 95 procent leku przekształca się w wątrobie. Dlatego konieczne jest przestrzeganie dawki terapeutycznej.

Przekroczenie dozwolonej ilości może skończyć się zatruciem, które objawia się wylotami i nudnościami (około 4-5 godzin od przyjęcia). Z czasem pojawiają się silne bóle brzucha, których ognisko znajduje się w okolicy prawego podżebrza, czyli tam, gdzie jest wątroba.

W przypadku zatrucia należy jak najszybciej udać się do szpitala, ponieważ rozwijające się toksyny mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby i śmierci. By nie przekroczyć dozwolonej dawki nie wolno mieszać leków zawierających paracetamol i uważnie czytać ulotki. Na stosowanie medykamentu muszą też uważać osoby cierpiące na przewlekłe choroby wątroby.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi: