Goniec.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, imgw

Ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Front będzie posuwał się w głąb kraju

24 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Po weekendzie pełnym burz, ulew i silnego wiatru, gwałtowna aura ponownie wraca do Polski. We wtorek na zachodnim krańcu kraju pojawią się silne burze, którym będą towarzyszyły obfite opady deszczu. - Wieczorem front dotrze do centrum, a w nocy z wtorku na środę do wschodniej części kraju - podaje IMGW. Wydano już ostrzeżenia I stopnia.

Trwający tydzień nie przyniesie ze sobą wysokich temperatur i słońca. Burze wróciły nad Polskę i IMGW już teraz ostrzega mieszkańców zachodniej części kraju. To tam zagrzmi w pierwszej kolejności.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h - czytamy w ostrzeżeniu I stopnia przed burzami dla powiatu poznańskiego.

Gdzie jest burza? We wtorek zagrzmi na zachodzie

Od godzin popołudniowych do Polski zacznie wdzierać się front burzowy. Cała zachodnia część Polski objęta została żółtym alertem pierwszego stopnia. Od godziny 13:00 ostrzeżenia obowiązują m.in. w powiatach: polickim, gryfińskim, słubickim, zgorzeleckim, czy w Jeleniej Górze.

- Na zachodzie kraju zaznaczy się wpływ frontu atmosferycznego z przelotnymi opadami deszczu i burzami, lokalnie gradem - podaje IMGW w swojej prognozie pogody.

Alerty przed burzami obowiązują w aż pięciu województwach. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h - przekazuje IMGW w ostrzeżeniu dla powiatu pleszewskiego.

IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia przed burzami
IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia przed burzami

Źródło: imgw

W tym regionie burze mają rozpocząć się około godziny 15:00. Synoptycy i meteorolodzy IMGW prognozują, że zagrożenie gwałtownymi wyładowaniami w tej części kraju ustąpi około godziny 21:00.

W nocy grzmieć będzie w centrum

W ciągu dnia, mimo zagrożenia burzami, będzie ciepło. Meteorolodzy przewidują nawet 24 stopnie Celsjusza na zachodzie Polski, a 21 stopni Celsjusza na wschodzie. Wraz z upływem dnia burze będą przesuwać się na wschód.

Front burzowy przejdzie zatem nie tylko przez Zachód. - Wieczorem front dotrze do centrum, a w nocy z wtorku na środę do wschodniej części kraju - przewiduje IMGW.

W środę burze mogą okazać gwałtowniejsze niż dotychczas. - W trakcie burz porywisty wiatr i lokalnie grad - podają synoptycy. Również w środę 25 maja w czasie wyładowań atmosferycznych wiatr będzie silniejszy. Będzie osiągał nawet 80 km/h.

Niestety pytanie "gdzie jest burza" nie opuści nas do końca tygodnia. Jeszcze w sobotę i niedzielę na północy kraju pojawią się burze. Spadnie również temperatura. W weekend termometry w całym kraju pokażą maksymalnie od 14 do 17 stopni Celsjusza.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Rosyjskie elity są niezadowolone z polityki Władimira Putina. Kreml dyskutuje o następcy, padły nazwiska

  • Pijany odprawiał pogrzeb. Jest decyzja ws. księdza z Wielkopolski, kuria wydała komunikat

  • Czesław Michniewicz w czasie Gali Ekstraklasy zakpił z Jacka Kurskiego. Wystarczyło jedno zdanie

Źródło: imgw, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przed nami dynamiczne dni w pogodzie. Najpierw burze, później eksplozja ciepła
Czytaj więcej >

Wiadomości

Bydgoszcz. Zaginęła 17-letnia Wiktoria Obrembska. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zielona Góra. Dramatyczne znalezisko koło szpitala. Nie żyje 41-letni pacjent
Czytaj więcej >

Wiadomości

Już w środę wielka akcja policji w całej Polsce. Posypią się mandaty i punkty karne
Czytaj więcej >

Wiadomości

13. emerytura trafi na konta emerytów wcześniej. Są dokładne terminy
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]