Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Front będzie posuwał się w głąb kraju
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 24.05.2022 14:39

Ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Front będzie posuwał się w głąb kraju

Burze wróciły do Polski, IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, imgw

Po weekendzie pełnym burz, ulew i silnego wiatru, gwałtowna aura ponownie wraca do Polski. We wtorek na zachodnim krańcu kraju pojawią się silne burze, którym będą towarzyszyły obfite opady deszczu. - Wieczorem front dotrze do centrum, a w nocy z wtorku na środę do wschodniej części kraju - podaje IMGW. Wydano już ostrzeżenia I stopnia.

Trwający tydzień nie przyniesie ze sobą wysokich temperatur i słońca. Burze wróciły nad Polskę i IMGW już teraz ostrzega mieszkańców zachodniej części kraju. To tam zagrzmi w pierwszej kolejności.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h - czytamy w ostrzeżeniu I stopnia przed burzami dla powiatu poznańskiego.

Gdzie jest burza? We wtorek zagrzmi na zachodzie

Od godzin popołudniowych do Polski zacznie wdzierać się front burzowy. Cała zachodnia część Polski objęta została żółtym alertem pierwszego stopnia. Od godziny 13:00 ostrzeżenia obowiązują m.in. w powiatach: polickim, gryfińskim, słubickim, zgorzeleckim, czy w Jeleniej Górze.

- Na zachodzie kraju zaznaczy się wpływ frontu atmosferycznego z przelotnymi opadami deszczu i burzami, lokalnie gradem - podaje IMGW w swojej prognozie pogody.

Alerty przed burzami obowiązują w aż pięciu województwach. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h - przekazuje IMGW w ostrzeżeniu dla powiatu pleszewskiego.

IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia przed burzami
IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia przed burzami

Źródło: imgw

W tym regionie burze mają rozpocząć się około godziny 15:00. Synoptycy i meteorolodzy IMGW prognozują, że zagrożenie gwałtownymi wyładowaniami w tej części kraju ustąpi około godziny 21:00.

W nocy grzmieć będzie w centrum

W ciągu dnia, mimo zagrożenia burzami, będzie ciepło. Meteorolodzy przewidują nawet 24 stopnie Celsjusza na zachodzie Polski, a 21 stopni Celsjusza na wschodzie. Wraz z upływem dnia burze będą przesuwać się na wschód.

Front burzowy przejdzie zatem nie tylko przez Zachód. - Wieczorem front dotrze do centrum, a w nocy z wtorku na środę do wschodniej części kraju - przewiduje IMGW.

W środę burze mogą okazać gwałtowniejsze niż dotychczas. - W trakcie burz porywisty wiatr i lokalnie grad - podają synoptycy. Również w środę 25 maja w czasie wyładowań atmosferycznych wiatr będzie silniejszy. Będzie osiągał nawet 80 km/h.

Niestety pytanie "gdzie jest burza" nie opuści nas do końca tygodnia. Jeszcze w sobotę i niedzielę na północy kraju pojawią się burze. Spadnie również temperatura. W weekend termometry w całym kraju pokażą maksymalnie od 14 do 17 stopni Celsjusza.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: imgw, goniec.pl