Goniec.pl > Polityka > Ostra wymiana zdań między europosłanką PiS-u i posłem Lewicy. "Jak pan śmie. Nie życzę sobie"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 03.06.2023 22:14

Ostra wymiana zdań między europosłanką PiS-u i posłem Lewicy. "Jak pan śmie. Nie życzę sobie"

Zalewska, Gawkowski
Radio ZET/YouTube (zrzut ekranu)

Kwestia kontrowersyjnego spotu PiS-u związanego z Auschwitz w kontekście marszu opozycji 4 czerwca wywołał emocjonalną dyskusję w studiu programu "6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET". W trakcie dyskusji Krzysztof Gawkowski z Lewicy skierował słowa krytyki w stronę europosłanki PiS-u Anny Zalewskiej.

Spot PiS-u wywołał falę krytyki

Prawdziwą burzę wywołał spot Prawa i Sprawiedliwości, w którym ukazano niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz. W pewnym momencie pojawia się napis “w Auschwitz zamordowano ponad 1 mln osób” a “6 mln Polaków zamordowano podczas wojny”. Budynki obozu wykorzystane zostały przez PiS jako tło, a na nim został umieszczony wpis Tomasza Lisa o treści “Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora”. - Czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem? - brzmi pytanie zadane na koniec spotu. 

Tuż po jego publikacji wezbrała fala komentarzy. - Instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz — po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu — uwłacza pamięci ofiar. To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej - napisali przedstawiciele Muzeum Auschwitz.

Biedronka otwiera wakacyjny sezon. Od poniedziałku w sklepach zaroi się od klientów

Anna Zalewska i Krzysztof Gawkowski starli się w programie na żywo

Obecna w studiu Radia ZET europosłanka PiS-u Anna Zalewska udostępniła na Twitterze spot, dodając do niego krótki komentarz "Für Deutschland?". Andrzej Stankiewicz zapytał byłą minister edukacji czy przeprosi za swoje zachowanie. - Tomasz Lis nie przeprosił za wpis o komorze. Powiedział, że miał coś innego na myśli. [...] W Polsce słowo komora kojarzy się jednoznacznie. To był tylko obraz do słowa "komory". To był właściwy obraz do słowa - stwierdziła Zalewska.

- Pani poseł, po tym co pani tutaj mówiła, mogę powiedzieć tylko tak: pamięć o Holokauście zmoczyła pani w gnoju. Pani jest straszną osobą. Jak pani to może robić? - odpowiedział europosłance Krzysztof Gawkowski z Lewicy. 

Zalewska zareagowała bardzo emocjonalnie. - Jak pan śmie, jak pan śmie. Nie życzę sobie! Przeproś, niech pani tu przeprosi - mówiła. - Niech pani wyjdzie, jak sobie nie życzy. Spot, w którym zestawiacie Auschwitz i marsz 4 czerwca w Warszawie, jest straszny - ocenił Gawkowski.

Andrzej Duda skrytykował spot. TVP Info nie zreflektowało się w porę?

Wśród krytyków spotu znalazł się prezydent. Andrzej Duda niedługo po opublikowaniu spotu prezydent zamieścił stanowczy wpis. - Pamięć o Ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna. Tragedia milionów Ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej. To działanie niegodne i nie ma dla niego usprawiedliwienia - przekazała głowa państwa.

Portal TVP Info opublikował artykuł, w którym przedstawiono komentarz Andrzeja Dudy na temat kontrowersyjnego spotu PiS-u. Jednakże po pewnym czasie tekst ten niespodziewanie zniknął z oficjalnej strony serwisu, co wzbudziło zainteresowanie internautów. Prawdopodobnie został on usunięty.

Dziennikarze serwisu zacytowali w tekście wpis prezydenta. Wszystko wskazuje na to, że w artykule nie znalazły się informacje dotyczące kontrowersyjnego spotu, w którym zestawiono zdjęcia z Auschwitz z marszem organizowanym 4 czerwca przez opozycję . Po wypowiedziach prezydenta przedstawiono natomiast… historię obozu.

Źródło: “6. Dzień Tygodnia” w Radiu ZET z dn. 3.06.2023

Tagi: PiS