Goniec.pl
Policja

Marek BAZAK/East News (zdj. ilustracyjne)

Olsztyn: Dwoje dzieci pozostawione w nagrzanym aucie. Tragedii zapobiegła Straż Miejska

6 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

W Olsztynie niemal doszło do dramatu z udziałem dzieci. Dwie dziewczynki w wieku dwóch i siedmiu lat zostały zamknięte w rozgrzanym aucie przez swoich rodziców, którzy udali się do urzędu w celu załatwienia potrzebnych spraw. Na szczęście, zanim doszło do tragedii, w sprawie zainterweniował rozsądny przechodzień. Po wezwaniu na miejsce Straży Miejskiej uchylono bagażnik pojazdu i odnaleziono opiekunów małoletnich.

W ostatnich dniach nad Polskę znów napłynęło gorące powietrze. Tropikalne upały dla części z nas były powodem do zadowolenia, jednak nie należy zapominać, że jak każde ekstremum, mogły okazać się także bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla seniorów i dzieci, o czym zapomnieli rodzice dwóch dziewczynek z Olsztyna.

Nowe, dramatyczne informacje o rannych Polakach w wypadku autokaru. Ofiar może być jeszcze więcej

Nowe, dramatyczne informacje o rannych Polakach w wypadku autokaru. Ofiar może być jeszcze więcej

CZYTAJ DALEJ

Olsztyn. W rozgrzanym aucie pozostawiono dwoje dzieci

Czwartek w całym kraju przyniósł słoneczną aurę i temperatury powyżej 30 st. Celsjusza. Wartości takie trudno było znieść przebywając na świeżym powietrzu, nie wspominając już o podróży samochodem. Mimo tego, przy ul. Wyzwolenia w Olsztynie zaparkował pojazd, z którego wysiadło małżeństwo, pozostawiwszy w aucie swoje dwie córki w wieku 2 i 7 lat.

Zaaferowana obowiązkami para ruszyła do pobliskiego urzędu, nie zdając sobie sprawy z tego, że właśnie sprowadziła na swoje dzieci śmiertelne niebezpieczeństwo. Tragedia wisiała w gorącym powietrzu, ale trzeźwością umysłu wykazał się przypadkowy przechodzień, zszokowany tym, co zobaczył na tylnym siedzeniu.

Widok dwójki małych dzieci zamkniętych w rozgrzanym aucie przeraził rozsądnego obywatela na tyle, że postanowił on interweniować i podszedł do dostrzeżonego nieopodal patrolu Straży Miejskiej, informując o odkryciu.

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji

Ostry wpis prof. Jana Hartmana po tragedii w Chorwacji. Katolicy są oburzeni

CZYTAJ DALEJ

Straż Miejska zapobiegła tragedii

Strażnicy bez chwili zawahania ruszyli na ratunek dzieciom, choć nie obyło się bez problemów. - Drzwi były zamknięte, ale udało się otworzyć bagażnik auta - relacjonowali strażnicy z Olsztyna.

Oswobodzonym dzieciom zapewniono opiekę, a jeden z funkcjonariuszy, poinformowany przez starszą z dziewczynek o miejscu przebywania rodziców, poszedł do urzędu i ich odnalazł.

- Skończyło się tylko na strachu, a dziewczynkom nic złego się nie stało - podała olsztyńska Straż Miejska.

Ten incydent skłonił strażników do wystosowania kolejnego już apelu do wszystkich, którzy nie są jeszcze świadomi potężnego zagrożenia płynącego z pozostawiania dzieci czy zwierząt w zamkniętych autach w upalny dzień.

Jak przypomnieli, przy temperaturze powietrza powyżej 30 st. Celsjusza, wystarczy zaledwie kilkanaście minut, aby pojazd rozgrzał się nawet do 65 st. Celsjusza.

Kilka minut w nagrzanym aucie może oznaczać śmierć dziecka

Problem braku rozwagi rodziców i opiekunów dzieci powraca jak bumerang każdą zimą i latem. Dorośli, którzy powinni dbać o swoje pociechy ze szczególną determinacją, nadal sami potrafią prowokować opłakane w skutkach sytuacje.

Nie tak dawno informowaliśmy o dramatycznych scenach, jakie rozegrały się w Szczecinie, gdzie doszło do śmierci 1,5-letniego chłopca, który spędził cały dzień w samochodzie. Brakiem rozwagi wykazała się również mieszkanka Poznania, która zostawiła w foteliku synka i poszła zrobić zakupy.

dziecko auto policja

Matka zostawiła dwumiesięczne dziecko w aucie i poszła na zakupy. Nie rozumiała pilnej akcji służb

CZYTAJ DALEJ

Do niebezpiecznych scen doszło też w stolicy oraz w Kielcach. W obu tych przypadkach sprawa była wyjątkowo bulwersująca, bo rodzice nie zrozumieli lekcji udzielonej przez policję i twierdzili, że nic takiego się nie stało.

Mundurowi do znudzenia powtarzają jednak swoje apele, a te są potrzebne, bo wakacje nadal trwają. Gdy na dworze skwar, 15 minut w zamkniętym, przegrzanym samochodzie może skończyć się dla dziecka zagrażającymi życiu urazami organów wewnętrznych.

Temperatura ciała dziecka wzrasta wówczas od 2 do 5 razy szybciej niż dorosłego człowieka. Kilka minut w takim samochodzie dla rocznego dziecka może oznaczać śmierć - ostrzegają funkcjonariusze.

Mało skuteczne okazują się być także wszelkie próby pozostawienia w aucie uchylonej szyby lub zaparkowania samochodu w cieniu. Pamiętajmy więc, że jeśli podróżujemy z dziećmi lub zwierzętami, koniecznie zabierajmy je ze sobą, gdziekolwiek się udajemy.

Strażacy byli bezradni. Kierowca zginął, a silnik jego auta znaleziono 30 metrów dalej. Fot.: OSP Cedry Wielkie

Sekundy przesądziły o tragedii. Nie żyje 36-latek, strażacy nie mogli uwierzyć, co leżało 30 metrów dalej

Kierowca nie miał żadnych szans, a służby wezwane na miejsce mogły tylko bezradnie rozłożyć ręce. Tragiczna noc z wtorku na środę w woj. pomorskim. W miejscowości Trutnowo doszło do wypadku. Auto osobowe wypadło z drogi, a siłę zderzenia z drzewem pokazują zdjęcia udostępnione przez straż.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, Interia

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Potrąciła 11-latkę na pasach i kilkadziesiąt sekund później pojechała do domu

Wiadomości

Dziewczynka przechodziła przez pasy i cudem uniknęła śmierci. 61-letnia kierująca odjechała po kilkudziesięciu sekundach

Czytaj więcej >
Ostrzeżenie GIS. Używanie popularnego produktu dla dzieci może być niebezpieczne

Wiadomości

Pilne ostrzeżenie GIS. Używanie popularnego produktu dla dzieci może być skrajnie niebezpieczne

Czytaj więcej >
Kujawsko-pomorskie: Wypadek z udziałem trzech aut i cysterny. W akcji śmigłowiec LPR

Wiadomości

Kujawsko-pomorskie: Wypadek z udziałem trzech aut i cysterny. W akcji śmigłowiec LPR

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Adam Niedzielski jest pewien, ujawnił fatalne informacje nt. koronawirusa. "Jesteśmy w apogeum"

Czytaj więcej >
Iberion materiały własne

Wiadomości

Wypoczynek w parku krajobrazowym zamienił się w koszmar. Babcia zginęła ratując wnuczkę. Tragedia w Indianie

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Zbigniew Ziobro uderza w Unię Europejską. "Ostrzegaliśmy i nie mam z tego powodu satysfakcji"

Czytaj więcej >