Goniec.pl
matura już niedługo

Pixabay.com janeb13

Oficjalne wytyczne CKE dla uczniów ws. matury i egzaminu ósmoklasisty

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wytyczne dotyczące matury i egzaminu ósmoklasisty. Testy zostaną przeprowadzone w pełnym reżimie sanitarnym. Osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy będą mogły pojawić się w placówkach, nawet w przypa

Tegoroczna matura rozpocznie się już 4 maja. Trzy tygodnie później, 25 maja, do egzaminów przystąpią ósmoklasiści. W związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami testami, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wytyczne, które dotyczą zarówno organizacji, jak i przeprowadzania testów.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, do matury w trybie stacjonarnym będą mogli przystąpić wyłącznie uczniowie, którzy nie mają objawów chorobowych charakterystycznych dla COVID-19. To samo dotyczy również nauczycieli, obserwatorów, egzaminatorów, pracowników placówek i innych zaangażowanych osób.

Matura 2021 według wytycznych CKE

Matura 2021 rozpocznie się 4 maja i będzie trwała do 20 maja. Pięć dni później egzaminowani będą uczniowie klas ósmych. Ministerstwo Edukacji i Nauki zaplanowało przeprowadzenie egzaminów zawodowych i tych potwierdzających kwalifikacje zawodowe na czerwiec oraz lipiec.

Z wytycznych CKE wynika, że do szkół nie będą mogły przyjść uczniowie, którzy przebywają w domach z osobami objętych izolacją i kwarantanną. Jednak komisja wzięła pod uwagę dwa wyjątki. Zapis ten nie dotyczy uczniów, którzy przechorowały już COVID-19 lub są zaszczepione.

[EMBED-243]

Maturzyści będą musieli poruszać się na terenie całej szkoły w maseczkach, jednak nakaz zasłaniania nosa i ust nie będzie obowiązywał w salach egzaminacyjnych. Uczniowie będą mogli zdjąć maseczki po zajęciu miejsc.

Jeszcze przed wejściem na salę egzaminacyjną maturzyści mogą zostać poproszeni przez członków zespołu nadzorującego o zdjęcie maseczki na moment, by zweryfikować ich tożsamość. Uczniowie będą musieli też zasłaniać nos i usta podczas zadawania pytań nauczycielom już w trakcie trwania egzaminu.

Noszenie maseczek będzie też obowiązkowe podczas wychodzenia do toalety oraz opuszczania sali po zakończeniu egzaminu. Do zasłaniania nosa i ust zobowiązani są także nauczyciele, którzy jednak mogą odsłaniać maseczki podczas obserwowania przebiegu testu.

Uczniowie, którzy nie mogą nosić maseczek ze względów zdrowotnych powinni zgłosić to dyrektorowi placówki najpóźniej tydzień przed terminem egzaminu.

Matura 2021 – zachowanie dystansu i własne przybory oraz woda pitna

Uczniowie przystępujący do tegorocznej matury będą musieli pamiętać o zachowaniu minimum 1,5 metra dystansu, wchodząc do sali egzaminacyjnej. Podczas testów sale powinny być wietrzone, o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne.

Maturzyści będą musieli mieć też własne przybory, które mogą im być potrzebne podczas wypełniania arkuszy (np. kalkulator, długopis, ołówek, linijka czy cyrkiel). Uczniowie powinni mieć też własną wodą pitną. Szkoła nie ma obowiązku zapewnienia wyżej wymienionych rzeczy, jednak placówki, które się na to zdecydują, będą musiały zadbać o dezynfekcję przyborów.

Nie przekazano informacji dotyczących ograniczenia liczby osób w sali. W tym czasie na terenie placówek przebywać będą mogli jedynie maturzyści oraz osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminów. Kompletna lista wytycznych CKE pojawiła się na oficjalnej stronie komisji.

[EMBED-529]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kontrola sanepidu w hotelu Tadeusza Rydzyka. Są wyniki

  • Nie żyje aktorka Ewa Wawrzoń

  • Prof. Parczewski twierdzi, że nie ma sensu nosić maseczek na zewnątrz

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

seniorka

Wiadomości

Podlasie: Seniorka zgubiła się w lesie w Milejczycach. "Kobieta była zziębnięta, a kontakt z nią był utrudniony"

Czytaj więcej >
Msza

Wiadomości

Zaczęło się dziś rano. Liczenie wiernych w kościołach w całej Polsce

Czytaj więcej >
Straż pożarna wypadek

Wiadomości

Warmińsko-mazurskie: Śmiertelny wypadek drogowy pod Olsztynem. Kierowca zginął na miejscu

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Podlasie: We wsi Dubiny odnaleziono zwłoki niemowlęcia. Trwa ustalanie przyczyn tragedii

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Dolny Śląsk: Poszedł na grzyby i nie wrócił. W lesie znaleziono zwłoki 76-letniego mężczyzny

Czytaj więcej >
Sejm

Wiadomości

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu. Członkowie opozycji: "Boi się, że przegra głosowanie"

Czytaj więcej >