Goniec.pl
[II-51]

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

OdNowa RP dołącza do Zjednoczonej Prawicy

28 Października 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Zjednoczona Prawica umacnia swoją pozycję w Sejmie. Do koalicji rządzącej dołączy OdNowa RP Marcina Ociepy. Polityk potwierdził, że umowa koalicyjna została już uzgodniona.

To już kolejny nabytek Jarosława Kaczyńskiego w ostatnim czasie. Na początku października PiS nawiązał współpracę koalicyjną z Partią Republikańską Adama Bielana.

Ugrupowanie Ociepy dołącza do Zjednoczonej Prawicy

- Mogę tylko potwierdzić zakończenie rozmów - oznajmił Marcin Ociepa na antenie TVN24. Polityk zaznaczył, że to, czy zostało podpisane porozumienie między ugrupowaniami będzie ogłoszone wspólnie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Marcin Ociepa zdradził, że pierwszy punkt preambuły do umowy koalicyjnej dotyczy funkcjonowania OdNowa RP w ramach klubu parlamentarnego jako czwarty koalicjant. - Zapisy poszczególne [...] będziemy ujawniać na wspólnej konferencji prasowej z panem prezesem Kaczyńskim - zapowiedział.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dzięki zacieśnieniu współpracy pozycja prawicy umocni się. Do OdNowa RP, oprócz Marcina Ociepy, należą: Anna Dąbrowska-Banaszek (posłanka bezpartyjna, która starowała w wyborach z rekomendacji Porozumienia), Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek i Andrzej Gut-Mostowy (wszyscy byli wcześniej w Porozumieniu).

Działalność OdNowa RP opiera się o pięć filarów merytorycznych. Za najważniejszy Marcin Ociepa uważa zwiększenie nakładów na armię o 100 proc. - To jest punkt pierwszy pakietu programowego, który został uzgodniony z PiS - zdradził polityk.

OdNowa RP ze stanowiskami

Spośród pięciu członków ugrupowania aż czterech zasiada na stanowiskach w randze wiceministrów. Jednak Marcin Ociepa prosił, aby "nie trywializować" i przekonywał, że są pewne "uzgodnienia personalne", ale szczegóły zostaną ujawnione "w momencie informowania opinii publicznej o podpisaniu umowy [koalicyjnej - przyp. red.]".

Po zaprezentowaniu szczegółów umowy i oficjalnym potwierdzeniu współpracy Zjednoczona Prawica będzie składała się z czterech koalicjantów - PiS, Solidarnej Polski, Partii Republikańskiej i OdNowa RP.

Kim jest lider nowego koalicjanta? 11 sierpnia 2021 r. Marcin Ociepa zrezygnował z funkcji wiceministra obrony z uwagi na zapowiedź dymisji Jarosława Gowina. Jeszcze tego samego dnia opuścił partię. Ugrupowanie OdNowa RP powstało na początku września 2021 r. Marcin Ociepa pełni obowiązki przewodniczącego.

Zobacz też

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Niewiarygodne sceny w "Tańcu z gwiazdami". Widzowie oniemieli, polały się łzy

25 października na antenie Polsatu emitowany jest finał "Tańca z Gwiazdami". W wieloletniej historii programu tanecznego nie obyło się bez serii wpadek. Przypominamy największe z nich.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Radio Zet

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

trzęsienie ziemi, fot. MAHMUT BOZARSLAN/AFP/East News

Wiadomości

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Kataklizm pochłonął setki ofiar

Czytaj więcej >
ks Sebastian Picura kazanie

Wiadomości

Zakładasz to na szyję? Ksiądz nie ma wątpliwości co do konsekwencji: "To grzech"

Czytaj więcej >
Polska Policja

Wiadomości

Małżeństwo seniorów pojechało na poranną mszę. Nie żyją

Czytaj więcej >
Polska Policja

Wiadomości

Warszawa: Dachowało auto. Służby nie znalazły kierowcy, bo poszedł do pracy

Czytaj więcej >
Zaspy, Limanowa, Facebook, screen

Wiadomości

Małopolska: Zimowy żywioł atakuje, zaspy dochodzą do dwóch metrów

Czytaj więcej >
Adam Pabiś
Kadr z programu "Pytanie na śniadanie"/TVP VOD

Wiadomości

Podawał się za lekarza, występował w mediach jako ekspert. Jest zawiadomienie do prokuratury

Czytaj więcej >