Od września kolejne zmiany w taryfikatorze. Popełnisz dwa wykroczenia i stracisz prawo jazdy
Jak wszyscy już doskonale wiedza, od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator. To jednak nie koniec zmian, które rządzący przygotowują dla kierowców. Trwają prace nad taryfikatorem punktów karnych.
Taryfikator jest dokumentem pomocniczym do kodeksu wykroczeń, na podstawie którego policjanci karzą kierowców - to w nim zawarte są bowiem kwoty mandatów i inne konsekwencje za popełnione przez kierowców wykroczenia. Dzięki taryfikatorowi nie trzeba kierować do sądu wniosku o ukaranie, a wyrok w postaci mandatu staje się prawomocny z chwilą przyjęcia go przez kierowcę.
Oczywiście można odmówić przyjęcia mandatu, wtedy policjant nie może zrobić nic więcej poza wypisaniem wniosku do sądu. Wówczas taryfikator mandatów przestaje obowiązywać i to sąd ustala karę wedle uznania - oczywiście wciąż zgodnie z kodeksem wykroczeń.
Kolejne zmiany dla kierowców już we wrześniu
Już wkrótce, 17 września 2022 roku, zmianie ulegnie kodeks wykroczeń. Wśród planowanych zmian znajdzie się, m.in. przynajmniej dwukrotna wyższa kara za „ciężkie” wykroczenie popełnione po raz drugi. Dla kierowców oznacza to system podwójnego mandatu, czyli zapłacenia dwukrotnie wyższej grzywny, która zresztą już obecnie jest w taryfikatorze, ale z adnotacją, że obowiązuje od 17 września.
Ciężkie wykroczenia dotyczą głównie wykroczeń przeciwko pieszym (np. nieustąpienie pierwszeństwa), naruszeń zakazu wyprzedzania, objeżdżania zapór na przejazdach kolejowych czy spowodowania zagrożenia w ruchu. Jeśli kierowca w ciągu dwóch lat od popełnienia ciężkiego wykroczenia popełni któreś z powyższej listy... może mieć poważne problemy.
Wraz ze zmianami w kodeksie wykroczeń w życie wejdą również nowe przepisy dotyczące przyznawania punktów karnych (tzw. taryfikator punktów karnych). Obecnie kierowca może otrzymać od 2 do 10 punktów karnych - w świetle nowych przepisów przedział ten zmieni się - od 3 do 15.
Taryfikator punktów karnych za przekroczenie prędkości:
11–15 km/h: jest 2 pkt. – będzie 3 pkt.
16–20 km/h: jest 2 pkt. – będzie 3 pkt.
21–25 km/h: jest 4 pkt. – będzie 6 pkt.
26–30 km/h: jest 4 pkt. – będzie 6 pkt.
31–40 km/h: jest 6 pkt. – będzie 10 pkt.
41–50 km/h: jest 8 pkt. – będzie 13 pkt.
Powyżej 51 km/h: jest 10 pkt. – będzie 15 pkt.
15 punktów karnych będzie też można dostać także za takie wykroczenia, jak:
Naruszenia drogowe, w wyniku których czyn został zakwalifikowany jako przestępstwo,
Kierowanie po spożyciu alkoholu lub środka odurzającego oraz w stanie nietrzeźwości, lub pod wpływem środka odurzającego;Omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym;
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim;
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu;
Nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża;
Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby z niepełnosprawnością lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia;
Niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej;
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h;
Naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi
Wystarczą dwa wykroczenia z listy i kierowca straci prawo jazdy
Obecny limit 24 dopuszczalnych punktów karnych nie ulegnie zmianie, tzn. że jeśli popełni on dwa cięższe wykroczenia drogowe, to straci prawo jazdy.
Od 17 września zaczną obowiązywać również nowe zasady dotyczące punktów karnych. Punkty będą kasowane dopiero po dwóch latach (obecnie po roku) od opłacenia mandatu za wykroczenie. Obecnie ważne są one tylko rok od momentu ich przyznania - zmiana ma pomóc przy okazji w egzekwowaniu płatności za otrzymane przez kierowców mandaty.
Dodatkowo zlikwidowane zostaną szkolenie redukujące punkty karne - jedynym sposobem na zmniejszenie liczby punktów na koncie będzie zatem opłacenie mandatu. Zachęcić do tego ma również kolejna zmiana - ubezpieczyciele mają mieć wgląd do naszego konta punktowego, by na podstawie zaczerpniętych z niego informacji (nie tylko liczba punktów, ale też rodzaje wykroczeń) ustalić wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Artykuły polecane przez redakcję Moto Goniec.pl:
Zaparowane szyby są dla ciebie utrapieniem. Problem można rozwiązać za pomocą kilku trików
Skarbówka dowie się, ile kosztuje twój samochód i sięgnie po pieniądze
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: autokult.pl