Goniec.pl
Pogoda [termometr rtęciowy]

Pixabay.com Free-Photos

Od jutra intensywne opady śniegu. W niektórych regionach nawet 70 cm

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Synoptycy nie mają dobry wieści. Po bardzo ciepłym weekendzie idzie załamanie pogody. Kilka regionów Polski czeka powrót zimy. Atak będzie naprawdę zaskakujący, spaść może do 70 cm śniegu. Wydano ostrzeżenia meteorologiczne dla znacznej częś

Nie chwal dnia przed zachodem słońca - głosi stare polskie przysłowie. Okazuje się, że powinniśmy je nieco zaktualizować i odnieść do warunków pogodowych. Mawiamy także, że pierwsza jaskółka wiosny nie czyni. Jaskółek na niebie lata już całkiem sporo, tymczasem Polacy muszą szykować się na powrót zimy. Będą regiony, gdzie opady śniegu będą niezwykle intensywne.

Od jutra załamanie pogody

Eksperci sugerują, że już od jutra krajobraz w Polsce bardzo poważnie się zmieni. Dotyczy to szczególnie południowych rubieży naszego kraju, gdzie należy spodziewać się silnego ataku zimy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pogodowe i ostrzega przed zagrożeniami, takimi jak m.in. oblodzenia, śliskie drogi, czy marznące opady.

Część mieszkańców Polski musi znów zajrzeć do szaf i wyciągnąć z nich grube zimowe kurtki. Jutrzejszy dzień oznaczać będzie powrót zimy w południowych częściach województw: małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego.

Polscy Łowcy Burz, czyli stowarzyszenie zajmujące się prognozowaniem i ostrzeganiem przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi na swoim Facebooku zamieściło post, w którym informuje, że nad Polską zajdą poważne zmiany pogodowe. Najsilniejszy atak ma nastąpić w okolicach Bielska-Białej, Wadowic, Bochni oraz Tarnowa.

Zima wraca

-  W kolejnych dniach zima nie da o sobie zapomnieć. Od wtorku do czwartku (tj. od 13.04 do 15.04) w południowej części woj. małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego może spaść bardzo dużo ciężkiego, mokrego śniegu, który oprócz znacznych utrudnień drogowych, może spowodować liczne awarie energetyczne oraz szkody w drzewostanie. - piszą eksperci.

- Obecne wyliczenia modeli numerycznych (...) wskazują na to, iż najsilniejsze opady śniegu wystąpią na południe od linii: Bielsko-Biała, Wadowice, Bochnia, Tarnów. Świeżo spadła pokrywa śnieżna osiągnęłaby wartości dochodzące do 30-40 cm, a na wyżej położonych terenach - nawet do 50-70 cm. - czytamy na profilu Łowców Burz.

Eksperci dodają, że lokalnie, szczególnie w górach ta zmiana pogody może być silniejsza. - Wartości te w górach mogłyby być jeszcze wyższe - prognozują Łowcy Burz. Synoptycy wskazują, że opady śniegu okresowo objąć mogą również Sudety i Góry Świętokrzyskie.

Łowcy burz ostrzegają, że pogorszenie pogody potrwa nawet do czwartku, gdy sytuacja powinna zacząć się uspokajać. Jak wskazują synoptycy, sytuacja wynika z przechodzącego przez południową część naszego kraju frontu atmosferycznego. Front dzieli Europę na pół oddzielając arktyczne powietrze z północy od ciepłego z południa.

Zobacz post:

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Przyjaciel Krzysztofa Krawczyka został przy grobie do samego końca uroczystości

  • Krzysztof Krawczyk mieszkał w pięknej rezydencji

  • Podczas pogrzebu Krzysztofa Krawczyka jego żona przytuliła trumnę

Oktawian Góral

Humanista, człowiek wielu pasji. W dziennikarstwie stawia swoje pierwsze kroki. Najchętniej podejmuje się tematyki społecznej, politycznej oraz związanej z ekonomią. Znaczną część życia poświęcił na pracy w branży turystycznej, której problemy zna i chętnie o nich pisze. Studiował filologię polską, obecnie kształci się na kierunku zarządzanie. Interesuje się historią, językami, naukami społecznymi oraz sztuką. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz wiadomość na adres: oktawian.goral@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >