Luzowanie obostrzeń od 4 maja Żródło: Goniec.pl

Od jutra duże zmiany dla wszystkich Polaków w kwestii obostrzeń

Od 4 maja nastąpi znaczne luzowanie obostrzeń w całej Polsce. Wszyscy długo czekali na otwarcie galerii handlowych, muzeów czy powrót uczniów do szkół. To jednak tylko część odmrażania gospodarki i tym samym życia Polaków, które będą miały miejsce w najbliższych tygodniach.

Najnowsze informacje płynące z kraju sugerują, że trzecia fala koronawirusa jest już za nami. Dzisiaj, tj. w poniedziałek 3 maja, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło zaledwie 2.525 nowych przypadków zakażeń, a z powodu koronawirusa lub współistniejących chorób zmarło 37 osób.

Z tego względu rząd kilka dni temu postanowił o zniesieniu dużej części obostrzeń, by życie w Polsce powoli mogło wrócić do normalności. Część instytucji zaczęła działać już od 26 kwietnia. Są to salony fryzjerskie i kosmetyczne, dla których lockdown był bardzo bolesny i wiele z nich działało w tzw. podziemiu.

Także od 1 maja wprowadzono możliwość uprawiania sportu w obiektach na świeżym powietrzu dla maksymalnie 50 osób. Z kolei w krytych obiektach sportowych oraz na basenach mogą trenować zorganizowane grupy dzieci i młodzieży, o ile grupy te nie przekraczają 50% możliwego obłożenia danego obiektu.

Największe zmiany czekają jednak Polaków właśnie od jutra, tj. wtorku 4 maja. Tego dnia zostaną ponownie otwarte galerie handlowe i sklepy budowlane i meblarskie. Ich działalność musi oczywiście opierać się na ścisłym reżimie sanitarnym, a limit w tych miejscach ustalono na 1 osobę na 15 m2 powierzchni.

Wiadomość o śmierci obiegła Polskę. Nie żyje 25-letni Adam i jego mamaWiadomość o śmierci obiegła Polskę. Nie żyje 25-letni Adam i jego mamaCzytaj dalej

Ten sam limit obowiązuje w galeriach sztuki i muzeach, które również wznowią działalność 4 maja. 1 osoba na 15 m2 to również ograniczenie w kościołach, które otwarte pozostają jednak cały czas. Tu z kolei rekomendowane jest odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu.

4 maja do szkół wrócą również dzieci z klas I-III. Zajęcia będą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym, co oznacza m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcję placówek w weekendy, gdy uczniowie mają wolne od nauki.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości, bowiem już 8 maja nastąpi kolejne luzowanie obostrzeń. Tego dnia działalność wznowią hotele, jednak bez restauracji i spa znajdujących się w ośrodkach, a obiekty będą mogły być obłożone tylko w 50 procentach.

Tydzień później, 15 maja, otwarte zostaną ogródki restauracyjne, kina i teatry na świeżym powietrzu. Tu również obowiązywać będzie limit połowy zajętych z dostępnych miejsc. Zmiany dotkną też kolejnych uczniów: w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz I-IV szkół średnich prowadzona będzie nauka hybrydowa.

- Od 15 maja na świeżym powietrzu będziemy mogli zdjąć maseczki, ale pod dwoma warunkami. Utrzymanie dystansu oraz jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych - mówił Adam Niedzielski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP

Następny artykuł