Goniec.pl
[II-51]

Goniec.pl

Od jutra duże zmiany dla wszystkich Polaków w kwestii obostrzeń

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

Od 4 maja nastąpi znaczne luzowanie obostrzeń w całej Polsce. Wszyscy długo czekali na otwarcie galerii handlowych, muzeów czy powrót uczniów do szkół. To jednak tylko część odmrażania gospodarki i tym samym życia Polakó

Najnowsze informacje płynące z kraju sugerują, że trzecia fala koronawirusa jest już za nami. Dzisiaj, tj. w poniedziałek 3 maja, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło zaledwie 2.525 nowych przypadków zakażeń, a z powodu koronawirusa lub współistniejących chorób zmarło 37 osób.

Z tego względu rząd kilka dni temu postanowił o zniesieniu dużej części obostrzeń, by życie w Polsce powoli mogło wrócić do normalności. Część instytucji zaczęła działać już od 26 kwietnia. Są to salony fryzjerskie i kosmetyczne, dla których lockdown był bardzo bolesny i wiele z nich działało w tzw. podziemiu.

Także od 1 maja wprowadzono możliwość uprawiania sportu w obiektach na świeżym powietrzu dla maksymalnie 50 osób. Z kolei w krytych obiektach sportowych oraz na basenach mogą trenować zorganizowane grupy dzieci i młodzieży, o ile grupy te nie przekraczają 50% możliwego obłożenia danego obiektu.

Największe zmiany czekają jednak Polaków właśnie od jutra, tj. wtorku 4 maja. Tego dnia zostaną ponownie otwarte galerie handlowe i sklepy budowlane i meblarskie. Ich działalność musi oczywiście opierać się na ścisłym reżimie sanitarnym, a limit w tych miejscach ustalono na 1 osobę na 15 m2 powierzchni.

Ten sam limit obowiązuje w galeriach sztuki i muzeach, które również wznowią działalność 4 maja. 1 osoba na 15 m2 to również ograniczenie w kościołach, które otwarte pozostają jednak cały czas. Tu z kolei rekomendowane jest odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu.

4 maja do szkół wrócą również dzieci z klas I-III. Zajęcia będą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym, co oznacza m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcję placówek w weekendy, gdy uczniowie mają wolne od nauki.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości, bowiem już 8 maja nastąpi kolejne luzowanie obostrzeń. Tego dnia działalność wznowią hotele, jednak bez restauracji i spa znajdujących się w ośrodkach, a obiekty będą mogły być obłożone tylko w 50 procentach.

Tydzień później, 15 maja, otwarte zostaną ogródki restauracyjne, kina i teatry na świeżym powietrzu. Tu również obowiązywać będzie limit połowy zajętych z dostępnych miejsc. Zmiany dotkną też kolejnych uczniów: w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz I-IV szkół średnich prowadzona będzie nauka hybrydowa.

 - Od 15 maja na świeżym powietrzu będziemy mogli zdjąć maseczki, ale pod dwoma warunkami. Utrzymanie dystansu oraz jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych - mówił Adam Niedzielski.

  • Śmierć przyjaciela zdruzgotała Michała Wiśniewskiego. W nocy opublikował smutne wspomnienie

  • Matylda Damięcka w piękny sposób pożegnała zmarłego Bronisława Cieślaka

  • Tragiczny wypadek na A4. Dwie osoby zginęły na miejscu

Bartłomiej CieślakAutor

Wydawca portalu Goniec.pl. Jestem absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat byłem redaktorem. Interesuję się literaturą, popkulturą i grami planszowymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: bartlomiej.cieslak@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Wstrząsające nagranie z granicy. Białoruscy strażnicy rzucali na drut cudzoziemców

Czytaj więcej >
powrót połączenia kolejowego

Wiadomości

Wraca kultowy pociąg "Słoneczny". Po dwóch latach przerwy podróżni łatwiej dojadą nad morze

Czytaj więcej >
Szykuje się rewolucja w emeryturach, Skarbówka odda seniorom pieniądze

Wiadomości

Luka w przepisach dotyczących bonu turystycznego. Dodatkowe 500 złotych na dziecko wciąż możliwe

Czytaj więcej >

Wiadomości

Obowiązkowa hospitalizacja i kwarantanna. Minister zdrowia podpisał rozporządzenia dot. małpiej ospy

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News, PETRAS MALUKAS/AFP/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Sondaż zaufania do polityków. Duda na czele, jest kilka niespodzianek

Czytaj więcej >
Wikimedia/The Russian Presidential Press and Information Office

Wiadomości

Władimir Putin rozmawiał z kanclerzem Austrii. Padły absurdalne oskarżenia pod adresem Ukrainy

Czytaj więcej >