Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Motoryzacja > Od 9 lutego kierowców obowiązują nowe instrukcje podczas kontroli drogowych
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 10.02.2022 13:12

Od 9 lutego kierowców obowiązują nowe instrukcje podczas kontroli drogowych

Kontrola drogowa. Kiedy możemy zostać ukarani za zachowanie pasażera?
AGENCJA SE/East News

Od 9 lutego obowiązuje nowa instrukcja dla kierowców, którzy zostają zatrzymani do kontroli drogowej. Dotyczy ona wszystkich kierujących pojazdami silnikowymi oraz motorowerami.

Z opublikowanych przez MSWiA zasad wynika, że od 9 lutego 2022 r. kierujący zatrzymany przez policjanta lub innego funkcjonariusza najpierw musi zatrzymać pojazd oraz trzymać ręce na kierownicy. Nic więcej. Dopiero na polecenie funkcjonariusza należy włączyć światła awaryjne oraz umożliwić identyfikację pojazdu. To ostatnie dotyczy również na przykład otwarcia komory silnika pojazdu. Uprawniony funkcjonariusz może jednak sprawdzić i inne miejsca w aucie.

Obowiązujące od środy, 9 lutego, instrukcje mówią wprost, że kierowca może opuścić pojazd wyłącznie na wyraźne zalecenie funkcjonariusza. To samo dotyczy również pasażerów samochodu. Zgodnie z rozporządzeniem do kontroli zatrzymać nas mogą, poza policjantami, umundurowani strażnicy gminni bądź miejscy, strażnicy leśni oraz funkcjonariusze Straży Parku. Kontrolować pojazdy mogą również „osoby działające w imieniu zarządcy".

Warto przy tym przypomnieć, że od 1 stycznia 2022 r. za przekroczenie prędkości o nie więcej niż 10 km/h możemy zapłacić 50 zł. Jednak jechanie o 71 km/h i więcej, niż pozwalają przepisy, może się skończyć karą w wysokości 2,5 tys. zł.

Kara za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu karane jest mandatem w wysokości 1500 zł, a za używanie podczas jazdy telefonu grozi kara 500 zł. W stosunku do kierowców prowadzących po użyciu alkoholu minimalna grzywna wzrosła do kwoty 2500 zł - a trwają pracę na dalszym zaostrzeniem przepisów i konfiskatą pojazdów za jazdę pod wpływem.

Eksperci szacują, że w całym 2022 r. mandaty mogą przynieść budżetowi 4 mld zł. To niemal 1 proc. wszystkich państwowych wydatków.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źrodło: se.pl

Tagi: Motoryzacja