Goniec.pl
Od 4 czerwca wracają koncerty

Pixabay.com Free-Photos

Od 4 czerwca wracają koncerty w Polsce

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

We wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia o obowiązujących nakazach i zakazach. Z treści wynika, że od 4 czerwca Polacy znów będą mogli cieszyć się koncertami - oczywiście pod pewnymi warunkami.

Polacy, zarówno widzowie, jak i sami artyści, długo czekali na powrót koncertów, które z powodu pandemii koronawirusa w Polsce zostały zawieszone już wiele miesięcy temu. Dotychczasowe przepisy zakładały, że większość wydarzeń kulturalnych może się odbywać, ale - z małymi wyjątkami - bez udziału publiczności.

Ponadto można było organizować imprezy na otwartym powietrzu, jednak zapis w ustawie wyraźnie podkreślał, że wyjątkiem była w tym przypadku działalność grup cyrkowych i zespołów muzycznych.

Od 4 czerwca wracają koncerty w Polsce

Teraz ma się to jednak zmienić, co potwierdza nowelizacja rozporządzenia, która właśnie pojawiła się w Dzienniku Ustaw. Czytamy w nim, że od 4 czerwca będzie możliwe prowadzenie działalności „związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki”. Są jednak oczywiście pewne ograniczenia, których trzeba będzie przestrzegać.

Przede wszystkim mowa o imprezach, które będą odbywać się wyłącznie na otwartym terenie. Po drugie, widzowie lub słuchacze będą mogli zajmować co drugie miejsce na widowni, a ta będzie mogła być zapełniona maksymalnie w 50 proc. Do tego dochodzi założenie, według którego jednocześnie w wydarzeniu może brać udział maksymalnie 250 osób.

W tym ostatnim przypadku trzeba jednak mieć na uwadze, że do limitu nie włączają się te osoby, które zostały zaszczepione na COVID-19. Jak widać jest to kolejna swego rodzaju zachęta rządu do tego, by się szczepić.

W przypadku, gdy nie da się wyznaczyć miejsc dostępnych dla widzów, obowiązywać będzie standardowa reguła zachowania odległości minimum 1,5 metra pomiędzy widzami.

Ponadto organizatorzy wydarzeń kulturalnych muszą pilnować, żeby widzowie i słuchacze przestrzegali nakazu zasłaniania nosa i ust maseczką. Muszą też dopilnować, żeby w trakcie trwania wydarzenia nie spożywali posiłków i napojów.

To wielka ulga dla całej branży muzycznej, która zaledwie 2 dni temu rozpoczęła protest, gdy okazało się, że rząd wciąż nie pozwolił im wznowić legalnie działalności. Jak widać, mają teraz powody do radości.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Wprost

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >