Goniec.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Od 2 sierpnia wprowadzają nowe dowody osobiste w Polsce

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Cyfryzacja KPRM przekazała wiadomość dotyczącą wszystkich Polaków. 2 sierpnia wchodzą w życie nowe dowody osobiste. Mają zawierać m.in. odciski palców obywatela. Ze starego dokumentu będzie można korzystać tylko do terminu jego ważności, nas

Od 2 sierpnia w Polsce wprowadzone zostaną nowe dowody osobiste. Jak poinformowała w komunikacie Cyfryzacja KPRM, cytowana przez RMF24, na razie obywatele będą mogli posługiwać się starym dokumentem. Wymiana będzie obowiązkowa dopiero w chwili, gdy straci on ważność.

Nowe dowody osobiste w Polsce

Zgodnie z zapowiedziami, w nowym dowodzie pojawić się mają odciski palców właściciela oraz jego odręczny podpis. Ma on być również bezpieczniejszy od swojego poprzednika. Atutem ma być jego warstwa elektroniczna, która zdaniem Marka Zagórskiego, cytowanego w komunikacie, da jeszcze więcej możliwości. 

Zmiana dowodów związana jest z koniecznością dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia, które 20 czerwca 2019 roku ogłosił Parlament Europejski wraz z Radą Unii Europejskiej. 

We wszystkich krajach należących do Wspólnoty, obowiązywać mają dokumenty potwierdzające tożsamość okaziciela, zawierające odciski palców w warstwie elektronicznej. Zapis ten mówi również o obowiązku umieszczenia na dowodzie odręcznego podpisu posiadacza, który z kolei zawarty ma być w warstwie graficznej. 

Nie będzie możliwości składania wniosków o dowód online

Wyżej wymienione warunki mogą sprawić też problem niektórym Polakom. Obowiązek złożenia odcisków palców oraz odręcznego podpisu, zrealizować będzie można wyłącznie w urzędzie.

Oznacza to, że nie będzie już możliwości złożenia wniosku o nowy dowód osobisty przez internet, tak jak do tej pory robiło to wielu Polaków. Zagórski stwierdził, że zmiana będzie miała z tego powodu „słodko-gorzki" smak. 

Jak podaje RMF24, cytując komunikat, w 2021 roku do wymiany dowodu osobistego kwalifikuje się 1 546 700 Polaków. Wśród nich 358 tys. osób skończy 18 lat i będzie mogło wymienić dokument, a pozostałym kończą się ich terminy ważności.  

Na złożenie wniosków przez internet zostało jeszcze 111 dni. Wszystkie osoby, które chcą otrzymać „starą wersję" dokumentu tożsamości i odłożyć w czasie wymianę, muszą się zatem pośpieszyć. 

Jednocześnie w komunikacie podkreślono, że w kwestii uniemożliwienia składania wniosków o nową wersję dokumentu online, jest jeden wyjątek. Dotyczy on dzieci do 12 roku życia. 

Najmłodsi nie będą mieli w swoich wersjach odcisków palców, opiekunowie więc mogą sprawę tę załatwić przez internet. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Przyjaciel Krzysztofa Krawczyka został przy grobie do samego końca uroczystości

  • Krzysztof Krawczyk mieszkał w pięknej rezydencji

  • Podczas pogrzebu Krzysztofa Krawczyka jego żona przytuliła trumnę

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

nowa metoda oszustów

Wiadomości

Złodzieje opracowali nową metodę okradania mieszkań. Chcą mierzyć poziom hałasu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pod Pałacem Prezydenckim odbywają się Dożynki Prezydenckie

Czytaj więcej >

Wiadomości

74-latek został okradziony po wyjściu z banku. Rzucił się złodziejom na samochód

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Morderstwo w Suszu. Policjanci zarządzili obławę

Czytaj więcej >
Radosław Sikorski

Wiadomości

Radosław Sikorski zażartował z Jarosława Kaczyńskiego i TVP na konwencji PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Na Pomorzu zaobserwowano niecodzienną trąbę lądową

Czytaj więcej >