Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Od 1 lipca nowy obowiązek dla Polaków. Niedopełnienie grozi karą nawet do 5 tysięcy złotych
Monika Majko
Monika Majko 12.06.2021 08:23

Od 1 lipca nowy obowiązek dla Polaków. Niedopełnienie grozi karą nawet do 5 tysięcy złotych

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Iberion materiały własne

Już od 1 lipca właściciele domów będą mieli obowiązek złożenia deklaracji o źródle ciepła i spalaniu paliw. Za niepoinformowanie urzędu grozi mandat do 500 złotych, a nawet grzywna w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Od 1 lipca Polacy będą mieli nowy obowiązek

Zmiany wynikają z ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 554). Właściciele domów oraz zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych będą mieli rok na przekazanie urzędom wymaganych informacji.

Deklaracje można będzie złożyć elektronicznie lub na piśmie. O dostarczenie dokumentu nie muszą martwić się mieszkańcy bloków, bowiem zrobią to za nich przedstawiciele zarządu spółdzielni czy wspólnoty.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uprzedził jednak, że zarządca bloku dokona zgłoszenia wspólnego źródło ciepła. Jeśli w lokalu jest indywidualne źródło, jak np. kominek, to właściciel lokalu musi sam złożyć stosowną deklarację w urzędzie.

O poinformowaniu urzędu pamiętać muszą jednak głównie właściciele domów. Przekazane dane zostaną wpisane do katalogu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który obejmuje m.in. piece, kotły i grzejniki gazowe, kominki, ogrzewanie elektryczne, kotły na paliwa stałe, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne czy nawet kuchnie węglowe.

Deklarację należy złożyć w przeciągu najbliższych 12 miesięcy. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat w wysokości do 500 złotych. Jeśli jednak sprawa trafi do sądu, wówczas możemy zostać ukarani grzywną wynoszącą nawet do 5 tysięcy złotych.

Spis źródeł ciepła jest powszechny, mimo tego rząd nie podjął działań, by poinformować wszystkich Polaków o nowym obowiązku. Z kolei urzędnicy w gminach dopiero rozpoczęli szkolenia na temat funkcjonowania systemu CEEB, a wiele urzędów nie otrzymało jeszcze oprogramowania i sprzętu do jego obsługi.

Opieszałość urzędów może być jednak kołem ratunkowym dla tych Polaków, którzy zapomną złożyć deklarację lub za późno dowiedzą się o konieczności dostarczenia do urzędów informacji o źródłach ciepła.

- Jeżeli zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji, zanim samorząd "poweźmie o tym informację", możemy uniknąć kary, przesyłając wymagane informacje w ramach czynnego żalu - instruuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Interia

Tagi: