Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nietypowy poród w Chorwacji. Dziecko urodziło się na pokładzie wojskowego śmigłowca
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 07.09.2023 12:35

Nietypowy poród w Chorwacji. Dziecko urodziło się na pokładzie wojskowego śmigłowca

śmigłowiec dziecko
(zdj. ilustracyjne) Unsplash.com/ Curioso Photography; Unsplash.com/Aditya Romansa

Dziecko urodziło się na pokładzie wojskowego śmigłowca. Żołnierze zostali poproszeni o pomoc w transporcie ciężarnej kobiety, ale nie zdążyli dotrzeć do szpitala na czas. Poród odebrała wojskowa pielęgniarka. Lot z wyspy Raba do Rijeki zapisał się na kartach historii chorwackiego wojska.

Chorwacja: kobieta w ciąży potrzebowała transportu, wezwali wojsko

Wyjątkowe dziecko przyszło na świat w Chorwacji. Matka znajdowała się na wyspie Raba, ale z racji sytuacji pilnie musiała znaleźć się w szpitalu. Najbliższa placówka znajdowała się w Rijece, ale dotarcie tam utrudniał teren.

W poniedziałek ministerstwo obrony Chorwacji ujawniło szczegóły nietypowego porodu na wojskowym helikopterze. Na jaw wyszło, że maszyna została wezwana z prośbą o pomoc w transporcie ciężarnej kobiety.

Nie żył przez 23 minuty i twierdzi, że trafił do piekła. Wyznał, co zobaczył "po drugiej stronie"

Kobieta nie zdążyła dolecieć do szpitala

Załoga wojskowe śmigłowca stacjonowała na wyspie Krk. Około północy wraz z zespołem medycznym sił zbrojnych Chorwacji otrzymali zgłoszenie dotyczące przetransportowania kobiety w ciąży do szpitala w miejscowości Rijeka.

Dziecko urodziło się jednak, zanim śmigłowiec dotarł do placówki. Poród był o tyle trudny, że przestrzeń, jakim dysponowała rodząca oraz zespół medyczny, był bardzo ograniczony. Wszyscy przyznali, że to pierwsza taka sytuacja w ich karierze. Pielęgniarka, która odebrała poród, zabrała głos.

Pielęgniarka odebrała poród na pokładzie wojskowego śmigłowca

Narodziny dziecka na wojskowym śmigłowcu to ewenement na skalę światową. Kobieta i jej nowonarodzona córka wyszły z akcji porodowej całe i zdrowe. Jak podał portal dnevnik.hr, dziewczynka waży 4940 gramów.

- To było naprawdę wyjątkowe przeżycie. Matka była w dobrym stanie i wszystko przebiegło pomyślnie. Pomimo trudnych warunków związanych z hałasem i ograniczoną przestrzenią w helikopterze, wszystko się udało - powiedziała dziennikarzom lokalnych mediów pielęgniarka, która przyjmowała poród dziecka.

Źródło: radiozet.pl

Tagi: dziecko