Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Niepokojące informacje dla seniorów, ZUS może zabrać 13. emeryturę. Trzeba uważać na jedną rzecz
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 16.04.2023 15:06

Niepokojące informacje dla seniorów, ZUS może zabrać 13. emeryturę. Trzeba uważać na jedną rzecz

Iberion

Okazuje się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może odebrać 13. emeryturę. Głos w tej sprawie zabrała rzeczniczka ZUS-u. Kto powinien się obawiać? Głównie osoby, które wcześniej przeszły na emeryturę oraz te, które do emerytury dorabiają.

ZUS może domagać się od niektórych emerytów zwrotu "trzynastki"

Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim seniorom, którzy w dniu 31 marca 2023 roku mieli prawo do emerytury lub renty. Część tegorocznych trzynastek już trafiła do beneficjentów - dwa terminy to 20 oraz 25 kwietnia. Trzynasta emerytura jest równa minimalnej emeryturze brutto - 1588,44 zł. Tegoroczne świadczenia nie zostały zwolnione z podatku dochodowego.

Jak się okazało, od części emerytów ZUS może domagać się od nich zwrotu dodatkowego świadczenia emerytalnego. Chodzi o osoby, które przebywają na wcześniejszych emeryturach oraz te, które dorabiają do podstawowych świadczeń.

Grób gwiazdora "Znachora" jest w opłakanym stanie, mogiła została kompletnie zdewastowana. Wyjątkowo przykry widok

Kiedy ZUS może odebrać świadczenie?

Krystyna Michałek, rzeczniczka regionalna ZUS-u w woj. kujawsko-pomorskim, przekazała w rozmowie z dziennikarzami Faktu, że część seniorów, która dorabia do swoich świadczeń, musi jednak uważać na tzw. graniczne kwoty przychodu. - Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Te graniczne kwoty zmieniają się raz na kwartał. Jeśli po zakończeniu roku rozliczeniowego okaże się, że na dzień 31 marca 2023 r. świadczenie podlegało zawieszeniu z uwagi na przekroczenie górnej granicy przychodu, to kwota wypłaconego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego podlega zwrotowi jako nienależne pobrane świadczenie. Trzynastkę trzeba również zwrócić, gdy na 31 marca danego roku nie istniało prawo do emerytury, renty albo innego długoterminowego świadczenia - tłumaczyła.

A co z 14. emeryturą?

Oczywiście inne kryteria obowiązują w przypadku wypłat 14. emerytury. W 2023 roku na “czternastkę” mogą liczyć wszyscy otrzymujący: emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, rodzinną lub socjalną, rodzicielskie świadczenie uzupełniające, zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz świadczenie dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych. Mimo spełniania tych kryteriów nie wszyscy dostaną dodatkowe wsparcie finansowe, przy czym nie warto odwoływać się do sytuacji sprzed roku czy dwóch lat, bowiem pod uwagę trzeba będzie wziąć marcową waloryzację świadczeń

Uchwalona i podpisana przez prezydenta ustawa mówi, że minimalną kwotą “czternastki” jest 50 złotych, co oznacza, że maksymalna kwota świadczenia podstawowego wynosi 4188,44 zł brutto. Osoby dostające miesięcznie większe kwoty, muszą zatem obejść się smakiem.

Źródło: Fakt