Goniec.pl
Pawel Wodzynski/East News

Pawel Wodzynski/East News

Niedzielski: jutro decyzja EMA ws. szczepień przeciwko koronawirusowi dla dzieci w wieku 5-11

24 Listopada 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Minister zdrowia Adam Niedzielski oznajmił, że jutro Europejska Agencja Leków (EMA) ma podjąć decyzję w sprawie szczepień przeciwko koronawirusowi dla dzieci w wieku 5-11 lat. Rozwój pandemii w ciągu najbliższy dni przesądzi, czy trzeba będzie wprowadzać obostrzenia.

Konferencja prasowa rozpoczęła się o godz. 16:00. Poza szefem resortu zdrowia przed kamerami wystąpił Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

kamil durczok tvn

Zabawna wpadka Kamila Durczoka sprzed lat podbija sieć

CZYTAJ DALEJ

Szczepienia dla dzieci 5-11 lat. Jutro kluczowa decyzja

Głównym tematem konferencji prasowej było rozszerzenie programu szczepień przeciwko koronawirusowi. - Jesteśmy w przeddzień bardzo ważnej decyzji dotyczącej szczepień dzieci w wieku 5-11 lat. Jutro taka decyzja będzie podejmowana przez Europejską Agencję Leków - oznajmił minister zdrowia.

Wskazanie EMA to rekomendacja. Ostateczną decyzją w sprawie dopuszczenia do obrotu preparatów dla grupy wiekowej 5-11 podejmie Komisja Europejska.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Grzegorz Cessak przedstawił stosunek korzyści do ryzyka w przypadku szczepień dla dzieci, ujawniając konkretne dane. Obecnie zaszczepionych jest 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. W ostatnich dwóch tygodniach 450 dzieci musiało być hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem.

Mimo tego niektórzy rodzice w dalszym ciągu obawiają się nagłych działań szczepionki np. drgawek, reakcji anafilaktycznych czy neurologicznych. Oficjalne wyliczenia wskazują, że występują "niezwykle rzadko". - Dotychczas niepożądane odczyny poszczepienne zgłoszone do Państwowej Inspekcji sanitarnej wynosiły 0,02 proc. w stosunku do wszystkich zaszczepionych dzieci - zdradził dr Cessak.

- Na jednej szali kładziemy zdrowie i życia dziecka, a na drugiej ból głowy czy inne objawy - przyznał. W trakcie europejskich badań klinicznych w grupie wiekowej 5-11 tylko u jednej osoby, spośród 2,3 tys. dzieci, pojawiła się niepokojąca reakcja w postaci gorączki, która ustąpiła następnego dnia.

- Szczepionki dotrą zapewne w połowie grudnia - zdradził Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Dzieci mają otrzymać 10 mikrogramów preparatu, a nie 30 mikrogramów - tak jak dorośli. Szczepionka jest podawana w odstępie 21 dni.

Na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat zdecydowały się już USA. W poniedziałek 22 listopada do tego wąskiego grona dołączył Izrael. Dzieci są szczepione preparatem firmy Pfizer. Badania kliniczne przeprowadzone na tej grupie wiekowej wykazały 90,7 proc. skuteczności.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Nawet 35 tys. zachorowań dziennie. Co z obostrzeniami?

W trakcie konferencji Adam Niedzielski skomentował także obecną sytuacją epidemiczną w Polsce. Dzisiaj padł rekord w trakcie czwartej fali pandemii - Ministerstwo Zdrowia odnotowało 28 380 nowych przypadków koronawirusa. Walkę z COVID-19 przegrało 460 osób. - Sytuację oceniamy jako niebezpieczną - oznajmił minister.

Z prognoz MZ wynika, że apogeum czwartej fali pandemii przypadnie w tym lub w przyszłym tygodniu. Dzienny przyrost zachorowań może wahać się między 25 a 35 tys.

Niedzielski oznajmił, że jeżeli po szczycie infekcji nie dojdzie do spadku, to będą wprowadzane restrykcje. - Limity będą miały bardziej dolegliwą postać. Być może na początku grudnia będziemy musieli podejmować takie decyzje - przyznał szef resortu zdrowia. O tym, co na temat strategii rządu w czasie czwartej fali pandemii uważa lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk można przeczytać tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

źródło: transmisja z konferencji na TVN24

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenie zdobywała w redakcjach TVN24 i Euractiv. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Screen z Twittera/Justa

Wiadomości

Poseł PiS broni Mejzy. Przed kamerami mówił o podlaskiej medycynie niekonwencjonalnej

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Prezydent podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Podwyżka cen ogrzewania. W Wielkopolsce prawie o 600 proc.

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News, Facebook/Karkonoski Park Narodowy

Wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia. W Karkonoszach zagrożenie lawinowe

Czytaj więcej >

Wiadomości

Spotkanie na samym szczycie w najbliższą sobotę. Kaczyński jest już gotowy

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Kamiński naruszył prawo. Ekspertka: ograniczenia przy granicy są niekonstytucyjne

Czytaj więcej >