Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Niebezpieczna noc w pogodzie. Synoptycy ostrzegają, wiatr nawet do 100 km/h
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 18.06.2024 22:34

Niebezpieczna noc w pogodzie. Synoptycy ostrzegają, wiatr nawet do 100 km/h

burza
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we wtorek od samego rana ostrzega Polaków przed powrotem burzowej aury. Wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla wielu regionów. Synoptycy przewidują, że niebezpiecznie będzie również w nocy. - Niewykluczone są prędkości wiatru 90-100 km/h" - podają eksperci.

Burze w Polsce. Ostrzeżenia i alerty RCB dla wielu regionów

We wtorek nad Polską znów pojawiają się silny burze, którym towarzyszą niebezpieczne wyładowania atmosferyczne. Jak informowaliśmy wcześniej, pod Warszawą doszło do pożaru, którego przyczyną było właśnie uderzenie pioruna. 

Synoptycy od rana wydawali ostrzeżenia dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa również wysłało mieszkańcom sześciu województw alerty przed niebezpiecznymi zjawiskami.

Uwaga! Wieczorem i w nocy (18/19.06) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które możne porwać wiatr - podano.

Synoptycy przewidują, że niespokojnie może być również w nocy. Przewidują silny wiatr.

Tajemnicze zaginięcie 39-letniej Natalii. W sprawie pojawiają się nowe wątki

Możliwe potężne nawałnice

Jak podają eksperci z IMGW, do Polski zbliża się od zachodniej strony układ burzowy znad Niemiec. Może przynieść ze sobą potężne nawałnice i wiatr nawet do 100 km/h.

ZOBACZ: Szkolna wycieczka zapomniała o 11-latku. Chłopiec został sam, interweniowała policja

Do zachodniej części kraju zbliża się dobrze rozbudowany układ burzowy znad Niemiec. Zjawiska krótkotrwale przybierają charakter nawałnic. Burza około godziny 20:00 wkroczy w rejon pogranicza woj. lubuskiego i dolnośląskiego (niewykluczone są prędkości wiatru 90-100 km/h).

Niespokojna pogoda w Polsce. Eksperci ostrzegają

Jak przewidują synoptycy, w niektórych regionach burzom mogą również towarzyszyć opady gradu. Już wcześniej w rejonie Warszawy mieszkańcy informowali o gradobiciu o średnicy 3-4 cm. Eksperci pogodowi zaznaczają, że aura bardzo szybko się zmienia, a sytuacja jest dynamiczna. Nie wykluczają ostrzeżeń nawet 3 stopnia. 

ZOBACZ: Chwile grozy na antenie Telewizji Republika. Prezenterka zasłabła na wizji

Wieczorem IMGW przekazało aktualizację ostrzeżeń przed burzami, która obowiązuje na terenie niemal całego kraju.

Ostrzeżeniami został objęty większy obszar. Ostrzeżenia zaczną lokalnie obowiązywać wcześniej (20:00). Prognozowane są bardzo silne porywy wiatru - podkreślono.