Goniec.pl

Goniec.pl

Nie żyje zakonnica ze zgromadzenia Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty. W klasztorze wykryto ognisko koronawirusa

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Przed kilkoma dniami Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach potwierdziła, że kilkanaście sióstr ze zgromadzenia Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty otrzymało dodatni wynik w badaniu na obecność koronawirusa w organizmie. Niestety, istnieje ryzyko, że są one zakażone indyjską mutacją. Wciąż trwają badania w tym kierunku.

Zmarła zakonnica zakażona koronawirusem

- Siostry są pozytywne, a pobrane od nich próbki zostały wysłane do sekwencjonowania. Czekamy na wyniki tych badań, dopiero po ich uzyskaniu będziemy mieli pewność, czy to wariant indyjski, czy nie - przekazał szef śląskiego sanepidu Grzegorz Hudzik w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Względem sióstr zakonnych zastosowano odpowiednie środki bezpieczeństwa. Od wtorku 27 kwietnia policjanci pilnują, by niepowołane osoby nie wchodziły na teren zgromadzenia. Zakaz prewencyjny dotyczy również opuszczania zakonu.

Sytuacji nie poprawia fakt, że zakonnice ze zgromadzenia Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty opiekują się osobami bezdomnymi. Wciąż istnieje ryzyko, że liczba zakażeń może diametralnie wzrosnąć. Sanepid przekazał, że podopieczni sióstr zostali już zidentyfikowani i poddani kwarantannie.

W ośrodku w ostatnich dniach znajdowało się dziesięciu bezdomnych, którzy mieli kontakt z zarażonymi kobietami. Na kwarantannę skierowano łącznie 25 osób. Jedna z zakonnic, u której przebieg choroby był wyjątkowo intensywny, została przewieziona do szpitala, gdzie zmarła.

Portal internetowy misyjne.pl - powołując się na informacje Katolickiej Agencji Informacyjnej - podał, że kobieta pochodziła z Węgier. Przedstawiciele śląskiego sanepidu na ten moment nie potwierdzili doniesień prasowych. Wiadomość ma pochodzić ze źródeł kościelnych i póki co nie ma odzwierciedlenia w żadnym dokumencie.

- Owszem, dotarła do mnie taka informacja, natomiast ja opieram się na karcie zgonu. Ta karta zgonu jeszcze nie została przekazana, więc oficjalnie nie mogę tego potwierdzić, dopóki tego dokumentu nie będę miał - mówił Grzegorz Hudzik w rozmowie z PAP.

Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach z kolei przyznała, że w trakcie wywiadu epidemiologicznego, przeprowadzonego przez służby sanitarne okazało się, że jedna z zakonnic mogła mieć kontakt z osobą, która przebywała w Indiach.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział w piątek, że jeśli badania przeprowadzone wśród zakonnic wskażą na wariant indyjski, resort natychmiast przekaże opinii publicznej stosowną informację na ten temat. Obecnie w kraju nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia tą odmianą patogenu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Katarzyna Dowbor powiedziała, że nie wyremontuje im domu. Zamiast tego zaadaptowano stodołę

  • Maryla Rodowicz otrzyma wyższą emeryturę? Pomysł rządu skrytykowany przez ekspertów

  • Mama dała córce imię, jak nazwa pewnego popularnego sklepu. W sieci trwa ostra dyskusja

Źródło: Radio Zet

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje Barbara Okulicz-Sługocka, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zabrał głos w sprawie Jana Pawła II. Wymowne słowa obiegły sieć. "Nie wierzę, że..."
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata
Czytaj więcej >

Wiadomości

ZUS ostrzega Polaków, muszą mieć się na baczności. Oszuści nie mają litości, trzeba uważać na maile
Czytaj więcej >

Wiadomości

Funkcjonariusze kontrolowali auto, gdy zajrzeli do środka, zdębieli. Od razu zatrzymali kierowcę
Czytaj więcej >
Irmina Jach

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]