Nie żyje Włodzimierz Wiśniewski. Pożegnał go Rafał Trzaskowski
Nie żyje Włodzimierz "Szczerba" Wiśniewski. Powstaniec warszawski zmarł w niedzielę 30 stycznia. Miał 94 lata. Wiadomość o śmierci zasłużonego Polaka przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych Rafał Trzaskowski.
- Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, Włodzimierz Wiśniewski "Szczerba" miał 17 lat. Walczył za Polskę i za Miasto Stołeczne Warszawa w szeregach batalionu "Chrobry I". 30 stycznia zmarł w wieku 94 lat. Stolica zawsze będzie o Panu pamiętać.3,2 tys.3,2 tys.107 komentarzy - napisał prezydent Warszawy na Facebooku.
Rafał Trzaskowski pożegnał Włodzimierza Wiśniewskiego
Włodzimierz Wiśniewski przyszedł na świat 11 sierpnia 1927 roku w Łomży. Był uczniem tajnych kompletów. Do konspiracji wstąpił w 1943 roku. Złożył wówczas przysięgę przed wychowawcami Bursy RGO, a zarazem podchorążymi AK.
Jako drużynowy prowadził akcje stemplowania afiszy zawierających nazwiska rozstrzelanych przez Niemców zakładników hasłem: "Przez cierpienie i walkę do wielkiej niepodległej Polski". Walczył w szeregach batalionu "Chrobry I".
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
2 października 1944 roku został ranny na skutek wybuchu pocisku na balkonie budynku przy ulicy Grzybowskiej. Był jeńcem obozu przejściowego w fabryce kabli w Ożarowie. Następnie został wywieziony do Stalagu 344 Lamsdorf.
Później przebywał w Stalagu XVIII C Markt Pongau oraz w obozie VII A w Keisersteinbruck. Był robotnikiem przymusowym przy budowie sztolni, odśnieżaniu dróg po zejściu lawin oraz przy odgruzowywaniu Salzburga po bombardowaniu.
Włodzimierz Wiśniewski został wyzwolony przez wojska amerykańskie 3 maja 1945 roku. Spędził dwa tygodnie w szpitalu alianckim. 2 sierpnia 1945 roku wyjechał do Włoch, gdzie dołączył do 2. Korpusu Polskiego. Otrzymał przydział do 66. Batalionu Piechoty.
Nie żyje Włodzimierz Wiśniewski. Losy powstańca po zakończeniu wojny
W 1946 roku Włodzimierz Wiśniewski został przeniesiony do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia w Anglii. Rok później powrócił do Polski, osiedlając się w Lipnie nieopodal Włocławka. Otrzymał nakaz meldowania się raz w tygodniu na komisariacie MO oraz trzymiesięczny zakaz opuszczania miejsca zamieszkania.
Pomimo wielu starań możliwość meldunku w Warszawie otrzymał dopiero w 1956 roku. W międzyczasie zdał maturę i ukończył Liceum Wodno-Melioracyjne w Gdańsku. Wkrótce rozpoczął pracę w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, z którym związał się zawodowo na ponad cztery dekady.
W 1966 roku ukończył studia wyższe w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, otrzymując tytuł inżyniera melioracji wodnych. Był członkiem Związku Powstańców Warszawskich oraz członkiem Zarządu Środowiska Batalionu "Chrobry I". Za swoje osiągnięcia otrzymał liczne odznaczenia państwowe.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
"Wydarzenia" Polsatu opowiedziały o finale WOŚP w zaledwie 2,5 minuty
Prawicowe media zaatakowały Jerzego Owsiaka. Sprawę skomentował polityk PiS
Większość Polaków już spała, kiedy Jurek Owsiak przekazał wiadomość na koniec finału WOŚP
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Goniec.pl