Goniec.pl

FREDERICK FLORIN/AFP/East News

Nie żyje słynny projektant mody Paco Rabanne. Miał 88 lat

3 Lutego 2023

Autor tekstu:

Dawid Szczurek

Agencja Reuters poinformowała o śmierci znanego projektanta mody Paco Rabanne. Sławę przyniosła mu także produkcja cenionych na rynku perfum. Śmierć Francisco Rabaneda y Cuervo, bo tak w rzeczywistości nazywał się twórca, potwierdził rzecznik prasowy grupy Puig, zarządzającej marką Paco Rabanne.

Nie żyje Paco Rabanne. Projektant zmarł w wieku 88 lat

Francisco Rabaneda y Cuervo urodził się 18 lutego 1934 roku w miejscowości Pasaia. Wybuch hiszpańskiej wojny domowej przyczynił się do konieczności ucieczki z ojczyzny.

Projektant wraz z matką opuścił Hiszpanię, przeprowadzając się do Francji. Zdobył wykształcenie architekta, jednak niezwykłą popularność zyskał dzięki światowi mody. Okres ekspozycji talentu Paco Rabanne przypadł na lata 60-te.

Kariera projektanta rozpoczęła się od współpracy z renomowanymi markami Givenchy, Dior oraz Balenciaga. W 1966 roku otworzył własny dom mody , stając się z czasem jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektantów XX wieku. Popularność oraz uznanie Paco Rabanne zyskał dzięki swoim nieszablonowym pomysłom. W swoich projektach wykorzystywał materiały takie jak metal czy plastik .

- Kto inny mógłby przekonać modne paryżanki do sukienek z plastiku i metalu? Kto poza Paco Rabanne mógłby wyobrazić sobie zapach o nazwie Calandre - słowo oznaczające "grill samochodowy" i przekształcić go w ikonę współczesnej kobiecości? - w słowach uznania wypowiadał się José Manuel Albesa, prezes działu mody i urody Puig, cytowany przez portal Women's Wear Daily.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Reuters

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje zasłużona wolontariuszka. "Kobieta o wielkim sercu"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Poszedł do paczkomatu i nie mógł uwierzyć, w to, co widzi. Od razu chwycił za telefon
Czytaj więcej >

Wiadomości

Oburzające nagranie z samolotu polskich linii lotniczych. Piloci zostali zawieszeni
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Ryszard Niemiec. PZPN pogrążone w żałobie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dawid Kubacki pobił rekord Adama Małysza. Nie dokonał tego wcześniej żaden Polak
Czytaj więcej >

Wiadomości

Myśleli, że nikt tego nie zauważy? "Wiadomości" TVP chciały nabrać widzów
Czytaj więcej >
Dawid Szczurek

Redaktor portalu goniec.pl. Od zawsze czułem się umysłem humanistycznym, ukierunkowanym w stronę dziennikarstwa. Moją pasją od dziecka jest sport, a w szczególności piłka nożna. Z zainteresowaniem śledzę to, co dzieje się w Polsce i na świecie, dzieląc się informacjami z innymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]