Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje polski hrabia. Całe miasto w żałobie
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 18.04.2024 17:05

Nie żyje polski hrabia. Całe miasto w żałobie

świeczki
Fot. Pixabay/Henryk Niestrój

Jak podało Muzeum - Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, 17 kwietnia w wieku 90 lat w Warszawie zmarł hrabia Jan Artur Tarnowski. Był najstarszym synem Artura i Róży z Zamoyskich, ostatnich właścicieli tarnobrzeskiego zamku. 

Nie żyje najstarszy syn ostatniego właściciela tarnobrzeskiego zamku

Jan Artur Tarnowski urodził się 10 czerwca 1933 r. w dzikowskim zamku Tarnowskich, siedzibie tego zasłużonego rodu - założycieli m.in. Tarnowa, Tarnopolu, Tarnogrodu i Tarnobrzega. W swoim życiu doświadczył wyrzucenia z rodzinnego domu i tułaczki. “Był wyjątkowym człowiekiem o niezwykłym życiorysie” - czytamy w komunikacie Muzeum - Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu. 

Andrzej Duda zdradził szczegóły spotkania z Donaldem Trumpem USA. Spotkanie Dudy z Trumpem. "Ten pan robi fantastyczną robotę"

Los wypędzonego

W 1944 r. komunistyczne władze wyrzuciły go z rodzinnego majątku. Wraz z matką i rodzeństwem został zmuszony do emigracyjnej tułaczki. Wyjechał wówczas z matką i rodzeństwem do Belgii. Po siedmiu latach dołączył do nich ojciec. Później Tarnowscy przenieśli się do Kanady. 

Był wyjątkowym człowiekiem o niezwykłym życiorysie. Po powrocie do Kraju podjął się dzieła realizacji testamentu swojego Ojca; przywrócenia Dzikowowi należnego blasku i znaczenia - czytamy w zamieszczonym w mediach społecznościowych komunikacie muzeum. 

Powrót po przemianach ustrojowych

Do Polski wrócił dopiero po zmianach ustrojowych. Zamieszkał wówczas w Warszawie. Po powrocie chętnie wspierał muzeum utworzone w jego rodzinnym zamku. Za jego sprawą do tarnobrzeskiej instytucji trafiło wiele dzieł sztuki. 

Jako „Głowa” rodu potrafił zdobyć niekwestionowany autorytet i szacunek, nawiązując do najpiękniejszych tradycji Leliwitów. Jego staraniom przywrócona została pamięć o wielkich przodkach m.in. Marii Tarnowskiej i Kazimierzu Skarżyńskim. Był dobroczyńcą i mecenasem także naszego Muzeum, które zawdzięcza Mu swoją dzisiejszą pozycję - informuje instytucja. 

Zmarł 17 kwietnia 2024 r. w Warszawie. Miał 90 lat. 

Źródło: Facebook/Fakt/ezachodnia.pl