Goniec.pl
Edward Janiak

Wikimedia Commons/Joanna Adamik/Public Domain

Nie żyje biskup Edward Janiak

23 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Nie żyje biskup Edward Janiak. Śmierć duchownego potwierdzona została przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Biskup senior diecezji kaliskiej zmarł w wieku 69 lat.

Biskup Edward Janiak urodził się 14 sierpnia 1952 r. w Malczycach na Dolnym Śląsku. Święcenia biskupie przyjął w 1996 roku. Przez 16 lat był biskupem pomocniczym wrocławskim. Następnie został biskupem diecezjalnym kaliskim. Stanowiska zrzekł się dopiero w październiku 2020 roku po oskarżeniach o tuszowanie przestępstw pedofilskich.

nie żyje

Zmarł Zbigniew Galperyn

CZYTAJ DALEJ

Edward Janiak nie żyje

Śmierć biskupa Edwarda Janiaka potwierdziło biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Jak donosi "Gazeta Wyborcza", biskup senior zmarł w czwartek w południe w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Jeszcze do niedawna bp Janiak pozostawał nikomu nieznanym duchownym z Kalisza. Wszystko zmieniło się po nakręceniu przez braci Sekielskich filmu "Zabawa w chowanego", w którym przedstawiono dowody na to, że Janiak co najmniej od 2016 roku wiedział o przestępstwach seksualnych wśród księży i tuszował je.

Hierarcha miał ignorować sygnały z otoczenia dotyczące pedofilii podwładnych, wobec których zastosowano jedynie znany schemat przenoszenia do innej parafii. Wobec tych doniesień abp Wojciech Polak skierował sprawę do Stolicy Apostolskiej.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W marcu hierarcha został ukarany przez Watykan za zaniedbania w sprawach pedofilii. Decyzją papieża, musiał opuścić diecezję kaliską i zaprzestać uczestnictwa w celebracjach religijnych na jej terenie, a także dokonać wpłaty odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa.

Z oświadczeń Nuncjatury Apostolskiej wprost wynika, że bp Janiak został ukarany za zaniedbania „w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem".


Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVN24, Wyborcza.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego. Miał źle założony zegarek

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Rekonstrukcja rządu. Beata Szydło opublikowała zdjęcie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Polacy ocenili pracę wicepremiera. Kaczyński nie będzie zadowolony

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Wiadomości

Nie żyje Jan Ścigocki. Kajakarz zginął w wypadku na pasach

Czytaj więcej >
Pixabay/fernandozhiminaicela

Wiadomości

Nieoficjalne: W środę ponad 7 tys. zakażeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Duda spotka się z Macronem. W tle spór o praworządność

Czytaj więcej >