Goniec.pl > Polska > Nie żyje maleńki Szymek. Po 4 latach zapadł wyrok
Monika Majko
Monika Majko 06.05.2021 14:05

Nie żyje maleńki Szymek. Po 4 latach zapadł wyrok

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay.com Henryk Niestrój

Krzysztof Stąporowski natychmiast rzucił się na ratunek synowi, jednak nie zdołał uratować dziecka. Wkrótce po tragicznym wypadku przed sądem rozpoczęła się sprawa przeciw Ewelinie S., naczelniczce wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w Białogardzie. 28 kwietnia 2021 roku zapadł ostateczny wyrok, który wstrząsnął ojcem 5-letniego Szymona.

Dziecko wpadło do nieczynnej studzienki kanalizacyjnej

5-letni Szymon był oczkiem w głowach Magdaleny i Krzysztofa Stąporowskich z Białogardu. 21 czerwca 2017 roku dziecko bawiło się na dworze pod nadzorem swojego taty. Gdy mężczyzna zauważył, że syn zniknął mu z oczu, natychmiast ruszył na poszukiwania dziecka.

Mężczyzna znalazł chłopca w nieczynnej studzience kanalizacyjnej i natychmiast rzucił się dziecku na ratunek. Pomimo podjęcia reanimacji i wezwania pomocy medycznej, nie udało się jednak uratować życia 5-latka. Dla rodziców Szymona śmierć syna była ogromnym ciosem.

Sprawa trafiła do prokuratury, która rozpoczęła dochodzenie w sprawie narażenie dziecka przez rodziców na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia, czego konsekwencją było nieumyślne spowodowanie jego śmierci.

[EMBED-243]

Rodzice chłopca tłumaczyli, że nie mieli wiedzy o istnieniu nieczynnej studzienki kanalizacyjnej, do której wpadł ich syn. Podkreślali, że gdyby byli świadomi zagrożenia, sami zasypaliby dziurę, nie czekając na to, aż zrobi to urząd miasta. O śmierć swojego dziecka państwo Stąporowscy obwiniają więc urzędników.

Matka chłopca została wkrótce uniewinniona, a postępowanie wobec Krzysztofa Stąporowskiego czasowo umorzono. Przed sądem toczyła się jednak również sprawa przeciwko Ewelinie S., naczelniczce wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej Urzędu Miasta w Białogardzie. Kobieta została oskarżona o niedopełnienie obowiązków i spowodowania bezpośredniego niebezpieczeństwa zagrożenia życia.

Choć Ewelina S. nie przyznała się do zarzucanych jej czynów, to Sąd Rejonowy w Białogardzie skazał ją na 10 miesięcy w zawieszeniu na rok. Kobieta miała również pokryć koszty sądowe i  wypłacić 3 tys. zł rodzinie zmarłego 5-latka. Białogardzka urzędniczka odwołała się jednak od wyroku, a sprawę rozpatrzył ponownie Sąd Okręgowy w Koszalinie.

W środę 28 kwietnia 2021 roku Ewelina S. została uniewinniona po apelacji. Sąd w oparciu o opinię biegłej z zakresu budownictwa i kanalizacji uznał, że urzędniczka nie jest winna zarzucanych jej czynów. Wyrok jest prawomocny.

– Wychodzi na to, że już nikt nie odpowie za śmierć naszego syna. Też sądzę, że w sądzie z zarzutami powinno być więcej urzędników. [...] Myślałem, że choć ta jedna naczelniczka zostanie skazana. Niestety, i jej ujdzie wszystko płazem mówił załamany ojciec tragicznie zmarłego 5-latka w rozmowie z dziennikarzami „Super Expressu”.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Super Express

Tagi: dziecko