Goniec.pl
TRICOLORS/East News

TRICOLORS/East News

Nie żyje Ludwik Dorn

7 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Nie żyje Ludwik Dorn. Były marszałek Sejmu i wicepremier zmarł w wieku 67 lat. Polityk był jednym ze współzałożycieli Prawa i Sprawiedliwości.

O śmierci znanego działacza informują Interia i Super Express, a także TVP Info. Portale potwierdziły te doniesienia u polityków PiS.

AFP/EAST NEWS

Perfidne działania rosyjskiej propagandy. W kierunku Polski padły haniebne oskarżenia

CZYTAJ DALEJ

Ludwik Dorn nie żyje

Ludwik Dorn był publicystą i politykiem. Przez kilkanaście lat zasiadał w polskim Sejmie - był posłem III, IV, V, VI i VII kadencji (1997-2015). Polityk był także współzałożycielem i wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości (2001-2007).

W tych latach Ludwik Dorn pełnił także funkcje wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Był żonaty i doczekał się czterech córek.

Relacje Dorn-Kaczyński. Odeszedł z klubu PiS, nie zdobył poparcia wyborców PO

Ludwik Dorn zacieśnił polityczną współpracę z Jarosławem Kaczyńskim w 1990 r. Wspierał prezydenturę Lecha Wałęsy, a po zwycięstwie pracował w Kancelarii Prezydenta. Podobnie jak inni urzędnicy ze środowiska PC zrezygnował ze stanowiska po konflikcie braci Kaczyńskich z Wałęsą.

Po dwóch latach pracy w rządzie Ludwik Dorn złożył dymisję. Jarosław Kaczyński przyjął dymisję jedynie z funkcji ministra. Z biegiem czasu na jaw zaczęły wychodzić kolejne szczegóły relacji łączących Ludwika Dorna z Jarosławem Kaczyńskim.

W listopadzie 2007 r. Ludwik Dorn zrezygnował z funkcji wiceprezesa PiS, sprzeciwiając się polityce proponowanej przez Jarosława Kaczyńskiego. Prezes zawiesił go w prawach członka ugrupowania. Rok później zarząd partii podjął decyzję o usunięciu Ludwika Dorna z PiS.

Mimo tego Ludwik Dorn wystartował w wyborach parlamentarnych z listy PiS w 2011 r. i z powodzeniem uzyskał mandat poselski. Na początku był posłem niezrzeszonym, ale później dołączył do klubu parlamentarnego Solidarnej Polski. Opuścił go w 2012 r.

W wyborach prezydenckich w 2015 r. Ludwik Dorn poparł Andrzeja Dudę. W tym samym roku bez powodzenia ubiegał się poselską reelekcję - tym razem z listy PO (okręg radomski).

Ludwik Dorn. Opozycjonista w czasach PRL, tłumacz i autor

Ludwik Dorn urodził się 5 czerwca 1954 roku w Warszawie. Uczył się VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana w Warszawie i na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował socjologię, uzyskał tytuł magistra.

W czasach PRL Ludwik Dorn działał jako opozycjonista. W 1975 r. związał się z KOR-em i pomagał represjonowanym robotnikom. W sierpniu 1980 r. został aresztowany. Wyszedł na wolność po uzgodnieniu porozumień sierpniowych. Później wstąpił do NSZZ "Solidarność".

Poza polityką Ludwik Dorn zajmował się także tłumaczeniem wierszy i pisaniem bajek. Jeden z jego utworów "O śpiochu tłuściochu i o psie Sabie" został wyróżniony w konkursie "Wielcy poeci piszcie dla dzieci".

BLAWICKI PIOTR/East News / www.instagram.com/zorakorolyov / EAST NEWS / pixabay.com/pixel2013

Aż trudno uwierzyć, że ich z nami nie ma. Gwiazdy, które odeszły w 2021 roku

W 2021 roku Polacy opłakiwali śmierć wielu wybitnych postaci, a w szczególności artystów, którzy na zawsze zapisali się w historii kultury kraju i pamięci swoich fanów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy pożegnaliśmy m.in. piosenkarza Krzysztofa Krawczyka, a także dziennikarza Kamila Durczoka i aktora Wiesława Gołasa. Oto galeria gwiazd, które odeszły w tym roku.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Przemówienie Brauna wstrząsnęło polskim Sejmem. Poszło do ukraińskie flagi

  • "Kłopoty Władimira Putina. Elitarna jednostka odmówiła dalszej walki

  • Oligarcha rosyjski postawiony przez USA w stan oskarżenia. Wcześniej objęty został sankcjami

Źródło: interia.pl, polsatnews.pl, se.pl, goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Iberion materiały własne

Wiadomości

Dwóch Polaków z Legionu Międzynarodowego zginęło w Ukrainie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Białystok. Ciała 30-latki i rocznego dziecka leżały pod blokiem. Ujawniono wstrząsające szczegóły

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Czy premier Morawiecki obiecał kadrze 30 mln. zł. za wyjście z grupy? Rzecznik rządu zabrał głos

Czytaj więcej >

Wiadomości

Polska. Obowiązek kwalifikacji wojskowej dla kobiet po studiach. Oto lista kierunków

Czytaj więcej >
AFP/EAST NEWS

Wiadomości

Jarosław Kaczyński gotowy na debatę z Donaldem Tuskiem. Stawia jeden warunek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Mateusz Morawiecki dostał zaskakujące pytanie o Ziobrę. Jego odpowiedź zaskoczyła dziennikarzy

Czytaj więcej >