Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje laureat Nagrody Nobla. Był odkrywcą "boskiej cząstki"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 09.04.2024 22:19

Nie żyje laureat Nagrody Nobla. Był odkrywcą "boskiej cząstki"

świeczka
Fot. Pixabay/Arcaion

Jak poinformował we wtorek 9 kwietnia "Guardian", w wieku 94 lat zmarł noblista Peter Higgs. Wybitny fizyk w 2013 roku otrzymał Nagrodę Nobla za teorię, która wyjaśnia, skąd się bierze masa. Jej współautorem był Francois Englert.

Nie żyje Peter Higgs, laureat Nagrody Nobla

Peter Higgs jako pierwszy zaproponował istnienie cząstki - bozonu Higgsa, nad którą badania prowadził od roku 1964. Masa bozonu Higgsa była 120 razy większa od masy protonu i drugą pod względem ciężkości znaną cząstką. Praca naukowa wybitnego fizyka była rozwinięciem publikacji jego kolegi po fachu, Philipa Warrena Andersona.

Jak twierdził ponoć Higgs, cząstka musi istnieć "dla zapewnienia ładu, a Bóg, stwarzając świat, nie mógł przecież dopuścić chaosu". Udowodnienie teorii zajęło wybitnemu fizykowi kilkadziesiąt lat. Ostatecznie twierdzenie Petera Higgsa udowodniono w 2012 roku przez fizyków pracujących w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii. Naukowcy potwierdzili, że wykryli bozon Higgsa.

Wpadka dziennikarki TVN24. Ze śmiechu nie mogła prowadzić programu

Nie żyje Peter Higgs. FIzyk zmarł w wieku 94 lat

W 2013 roku Peter Higgs został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Jak wspomina BBC, po otrzymaniu wyróżnienia wybitny uczony miał powiedzieć dziennikarzom tylko skromne zdanie: "Bardzo miło jest mieć czasem rację".

ZOBACZ: Dziecko zmarło. Lekarz nie poniesie kary

Do śmierci Petera Higgsa odniósł się w mediach społecznościowych słynny fizyk Brian Cox.

Za sprawą bozonu Higgsa jego nazwisko będzie pamiętane tak długo, jak długo będziemy zajmować się fizyką - napisał.

Zmarł Peter Higgs, odkrywca "boskiej cząstki"

Peter Higgs zmarł w wieku 94 lat w swoim domu w Edynburgu, "po krótkiej chorobie". Fizyk pozostawił dwóch synów, Chrisa i Jonny'ego, synową Suzanne oraz dwoje wnucząt. Jego żona Jody zmarła w 2008 roku.

Peter Higgs był niezwykłą osobą - prawdziwie utalentowanym naukowcem, którego wizja i wyobraźnia wzbogaciły naszą wiedzę o otaczającym nas świecie. Jego pionierska praca zmotywowała tysiące naukowców, a jego dziedzictwo będzie nadal inspirować kolejnych pokoleń - napisał profesor Sir Peter Mathieson, dyrektor i prorektor Uniwersytetu w Edynburgu.