Goniec.pl
książę Filip

SplashNews.com/East News

Nie żyje książę Filip

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Przybyłowski

Udostępnij:

Bardzo smutna wiadomość obiegła właśnie media. Nie żyje mąż królowej Elżbiety II. Książę Filip odszedł w wieku 99 lat, a informację o śmierci brytyjskiego monarchy przekazał Pałac Buckingham.

Pałac Buckingham wydał w tej sprawie oficjalny komunikat, a Brytyjczycy pogrążyli się w głębokiej żałobie. Śmierć księcia Filipa wstrząsnęła nie tylko Wielką Brytanią, ale i całym światem.

Nie żyje mąż królowej Elżbiety II

- Z wielkim smutkiem Jej Wysokość Królowa przekazuje wiadomość o śmierci swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, Księcia Filipa, Księcia Edynburga - napisano w oficjalnym komunikacie.

Według najnowszych informacji śmierć księcia nastąpiła dzisiaj. Ojciec księcia Karola miał odejść w otoczeniu najbliższych w zamku Windsor. Niedawno brytyjski monarcha po raz kolejny opuścił szpital, gdzie przeszedł poważną operację serca.

Książę Filip od dłuższego czasu borykał się z problemami zdrowotnymi, czego skutkiem było kilka hospitalizacji na przestrzeni ostatnich lat. Niemal wiekowy monarcha był starszy od swojej żony o 5 lat.

Wszystkie flagi na budynkach rządowych i podległych monarchii zostały opuszczone do połowy masztu na znak żałoby. Brytyjskie media donoszą, że książę Filip życzył sobie pochówku wojskowego we Frogmore Gardens, gdzie pochowany jest również m.in. Edward VIII.

Królowa Elżbieta II i książę Filip pobrali się w 1947 roku. Przez te wszystkie lata wspólnego małżeństwa doczekali się czworga dzieci: Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda. Para królewsko-książeca posiada również licznych wnuków i prawnuków.

74-letnia posługa małżeńska uczyniła z księcia Filipa najdłużej urzędującego królewskiego małżonka w historii. W 2017 roku monarcha wycofał się z życia publicznego i przeszedł na emeryturę. W tym samym rok książę świętował 70. rocznicę małżeństwa z królową Elżbietą II.

Księżna Elżbieta oraz Książę Filip po raz pieszy spotkali się  w 1939 roku, gdy monarcha studiował w morskiej szkole kadetów. W czasie II Wojny Światowej służył on w marynarce wojennej, gdzie brał udział działaniach na Oceanie Indyjskim i Morzu Śródziemnym.

10 czerwca 2021 roku Książę Filip obchodziłby swoje setne urodziny. Jego śmierć to ogromny cios dla brytyjskiej rodziny królewskiej, a w szczególności dla królowej Elżbiety II, która wielokrotnie podkreślała, że był dla niej ogromnym wsparciem.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ministerstwo Zdrowia: największa liczba zgonów w jednym raporcie od początku pandemii

  • Mama pana młodego zobaczyła pannę młodą. Rozpoznała w niej własną córkę

  • Nie żyje Łukasz Góral

Patryk Przybyłowski

Jestem głównym wydawcą portalu Goniec.pl. Od trzech lat współpracuję z Grupą Mediową Iberion, a wcześniej byłem związany z Radiem Sfera. Prywatnie pasjonuję się muzyką i angielską piłką nożną.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Agresor napadł na 16-latka. Nie wiedział, że to multimedalista w sztukach walki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pracownik TVP3 w obraźliwy sposób połączył wegetarianizm i homoseksualizm

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Wiadomości

TVP Info przerwała program i pokazała wystąpienie Donalda Tuska

Czytaj więcej >
Informacje

Wiadomości

Tragedia w Białym Miasteczku. TVP Info ustaliła, kim był mężczyzna, zostawił list pożegnalny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Huk pod Kancelarią Premiera. Mogło dojść do próby samobójczej, mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >