Nie żyje Jarosław Zieliński Żródło: PIOTR PIWOWARSKI/AGENCJA SE/East News

Nie żyje Jarosław Zieliński

28 Kwiecień 2021 Monika MajkoMonika Majko

Nie żyje Jarosław Zieliński znany varsavianista, historyk architektury i pisarz. O śmierci cenionego publicysty poinformowała redakcja miesięcznika „Stolica”, w którym Zieliński pełnił funkcję zastępcy redaktor naczelnej.

Nie żyje Jarosław Zieliński, wybitny historyk i znawca dziejów Warszawy, który odszedł we wtorek 27 kwietnia 2021 roku w wieku 63 lat. Jak przekazali bliscy publicysty, przegrał on walkę z chorobą nowotworową.

Nie żyje Jarosław Zieliński

O śmierci cenionego historyka poinformowali jego współpracownicy z miesięcznika „Stolica”. Redakcja magazynu na swoim Facebooku przekazała wyrazy współczucia rodzinie i najbliższym Jarosława Zielińskiego, który przegrał walkę o życie z chorobą nowotworową.

- Przyjacielu nie jesteśmy w stanie wymówić słów pożegnania. Zawsze będziesz z nami i w naszych sercach - napisała redaktor naczelna miesięcznika, Ewa Kielak-Ciemniewska.

Jarosław Zieliński był cenionym historykiem architektury i znawcą dziejów Warszawy, a także autorem i współautorem wielu publikacji, przewodników historycznych i książek, m.in. „Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy”.

Premier przedstawił plan zniesienia obostrzeńPremier przedstawił plan zniesienia obostrzeńCzytaj dalej

W latach 90. Jarosław Zieliński przewodził warszawskim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Wraz z Januszem Sujeckim przygotował społeczny projekt rewaloryzacji najstarszej części ul. Ząbkowskiej, realizowany później przez dzielnicę Praga-Północ.

Zieliński był również ekspertem w Zespole Nazewnictwa Miejskiego, który opiniował nazwy m.in. ulic i placów w stolicy kraju. Wiele razy publicznie wypowiadał się w sprawie Warszawy. Był laureatem wielu nagród, w tym trzykrotnie nagrody „Klio” za najlepsze książki historyczne danego roku.

Śmierć Jarosława Zielińskiego wstrząsnęła nie tylko jego bliskimi, ale również sympatykami jego pracy i działalności na rzecz Warszawy. Jeszcze niedawno przyjaciele i bliscy wybitnego varsavianisty prowadzili w internecie zbiórkę pieniędzy na rzecz jego leczenia.

Zieliński zmagał się z nowotworem od dawna, jednak jego stan zdrowia bardzo pogorszył się na początku kwietnia tego roku. Niestety, choć zbiórkę na leczenie historyka wsparło wiele osób, nie udało się uratować jego życia.

Kwota zbiórki przekroczyła ostatnio 100 tysięcy złotych. Zgodnie z wolą zmarłego publicysty, pieniądze te zostaną przekazane na konto fundacji jego imienia.

Nie żyje Jarosław Zieliński

PIOTR PIWOWARSKI/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł