Nie żyje Emilia Chmielowa Żródło: Facebook/Alina Wozijan / Nowy Kurier Galicyjski

Nie żyje Emilia Chmielowa

27 Kwiecień 2021 Irmina JachIrmina Jach

Nie żyje Emilia Chmielowa, współzałożycielka i wieloletnia prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie oraz rzeczniczka dialogu polsko-ukraińskiego. O jej odejściu poinformował we wtorek 27 kwietnia „Kurier Galicyjski”. Działaczka miała 73 lata, w chwili śmierci przebywała we Lwowie.

Emilia Chmielowa przyszła na świat 19 października 1948 roku we Lwowie. Była ukraińską trenerką sportową, zawodniczką w pływaniu i działaczką mniejszości polskiej na Ukrainie. Od wielu lat borykała się z ciężką chorobą. Niestety, spełnił się najczarniejszy ze scenariuszy.

Nie żyje Emilia Chmielowa

Emilia Chmielowa była absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego we Lwowie. Od końca lat 90. pełniła funkcję liderki inicjatyw na rzecz odrodzenia i konsolidacji ruchu polonijnego na Ukrainie, integracji szkolnictwa polskiego, popularyzacji kultury i tradycji polskiej, animacji życia społecznego oraz tworzenia i utrzymywania stałych więzi z Polską.

Od 1992 roku stała na czele Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. Była inicjatorką Polsko-Krymskotatarsko-Żydowsko-Ukraińskiego Międzyreligijnego Seminarium Młodzieży „Arka”. W swoje działania wkładała mnóstwo serca i zaangażowania.

W kieleckim szpitalu zmarł jordański sportowiec Rashed Al SwaisatW kieleckim szpitalu zmarł jordański sportowiec Rashed Al SwaisatCzytaj dalej

Pełniła funkcję sekretarza Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych oraz wiceprzewodniczącej Rady Polonii Świata. Była członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu, a także członkiem Rady Przedstawicieli Ogólnoukraińskich Organizacji Pozarządowych Mniejszości Narodowych przy Państwowym Komitecie Narodowości i Religii Ukrainy.

Za swoje działania Emilia Chmielowa została wyróżniona wieloma odznaczeniami państwowymi, między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej i odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

- Panią Emilię zapamiętamy jako osobę charyzmatyczną, która całym sercem angażowała się w pracę społeczną i w działania na rzecz polskiej mniejszości - podkreśliła w nekrologu Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie zrzesza Polaków w 134 organizacjach członkowskich na terenie całej Ukrainy. W jej skład wchodzi niemal 20 tysięcy członków.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVP Info

Następny artykuł