Goniec.pl
[II-51]

Archidiecezja Warmińska

Nie żyje arcybiskup Wojciech Ziemba

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Archidiecezja warmińska przekazała, że wczoraj, późnym wieczorem, zmarł biskup senior Wojciech Ziemba. Miał 80 lat. Przekazano również, że informacja o uroczystościach pogrzebowych zostanie podana w innym terminie.

Nie podano, czy zmarły arcybiskup zmagał się z chorobą lub poważnymi problemami zdrowotnymi. Jeszcze 5 lat temu na ręce papieża Franciszka złożył decyzję o rezygnacji z bycia arcybiskupem metropolitą warmińskim. Powodem było osiągnięcie wieku, w którym miał prawo przejść na emeryturę.

Nie żyje arcybiskup senior Wojciech Ziemba

- Z chrześcijańską nadzieją na życie wieczne w niebie informujemy, że dnia 21 kwietnia 2021 roku w godzinach wieczornych odszedł do Domu Ojca ksiądz arcybiskup senior Wojciech Ziemba - przekazała archidiecezja warmińska w oficjalnym komunikacie.

Jeszcze wczoraj portal Posłaniec Warmiński podawał, że arcybiskup znajduje się w szpitalu, a duchowni proszą o modlitwę. Nie wiadomo, co było powodem pobytu w placówce.

Zmarły duchowny w 1992 roku został pierwszym biskupem ełckim. To właśnie on przyczynił się do powstania w Ełku Seminarium Duchownego. Już 8 lat później sam Jan Paweł II postanowił nominować go na arcybiskupa metropolitę białostockiego.

Aby zostać arcybiskupem, musiał poczekać jeszcze 6 lat, kiedy to Benedykt XVI sam mianował go na stanowisko. Podczas piastowania stanowiska przyczynił się do powstania Warmińskiego Archidiecezjalnego Centrum Badań Hozjańskich.

Odpowiadał także za powstanie Archidiecezjalnej Szkoły Muzyki Kościelnej oraz Archidiecezjalnego Ośrodka Charytatywnego „Caritas” Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach, za co wierni byli mu bardzo wdzięczni.

10 lat później, w 2016 roku, w wieku 75 lat zrezygnował ze swojej posługi i przeszedł na kanoniczną emeryturę. Arcybiskup Wojciech Ziemba należał także do Komisji Episkopatu Polski, gdzie przypadło mu stanowisko przewodniczącego Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy i Komisji Misyjnej.

Arcybiskup Wojciech Ziemba swoją przygodę z kapłaństwem zaczął w 1960 roku. Wtedy to w wieku 19 lat wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie. 7 lat później przyjął święcenia kapłańskie.

Nie zamykał się na naukę - studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie po 4 latach otrzymał tytuł doktora teologii biblijnej. W 1980 roku wyjechał na rok do Rzymu, aby pobierać nauki w Papieskim Instytucie Biblijnym.

Jego wykształcenie pozwoliło mu na wykładanie przedmiotów o tematyce biblijnej w Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie. Potem w tej samej uczelni piął się w górę i obejmował kolejno stanowiska prefekta, wicerektora, a w końcu rektora.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach

  • W oknie domu Kaczyńskiego pojawiła się nagroda

  • Salon fryzjerski miał przyciemnione szyby. Prowadzono nielegalną działalność

Klaudia BochenekAutor

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: klaudia.bochenek@goniec.pl

Podobne artykuły

Aleksander M.
Facebook

Wiadomości

Morderstwo w Inowrocławiu: Sąsiedzi słyszeli krzyki. "On się załamał po tym programie"

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 08.04.2022. Palac Prezydecki. Prezydent Andrzej Duda (n/z) wreczyl nominacje generalskie funkcjonariuszom Sluzby Celno-Skarbowej.

Wiadomości

Andrzej Duda najpopularniejszym politykiem w Polsce. Prezydent na podium sondażu

Czytaj więcej >
Papież Franciszek
ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Wiadomości

Papież Franciszek o swoim zdrowiu i możliwości abdykacji: "Jutro mogę umrzeć"

Czytaj więcej >
Warszawa, korek, samochody, pixabay

Wiadomości

Koniec ze starymi samochodami w Warszawie? Nowy projekt strefy czystego transportu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolnośląskie: Martwy pies z raną brzucha porzucony przy drodze. Policja szuka oprawcy

Czytaj więcej >
Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie w mediach społecznościowych zwróciła się do swojego męża (ANDRE PAIN/AFP/East News).

Wiadomości

Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie do męża. "Coś się zmieniło..."

Czytaj więcej >