Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Zdrowie > NFZ wydał ważny komunikat. Radzi seniorom, jak reagować na przemoc
Irmina Jach
Irmina Jach 11.06.2021 16:24

NFZ wydał ważny komunikat. Radzi seniorom, jak reagować na przemoc

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W mediach społecznościowych Narodowego Funduszu Zdrowia pojawił się komunikat, w którym poinformowano o ukazaniu się nowego numeru magazynu „Ze Zdrowiem”, który jest tworzony przez tę instytucję. Dziennikarze poruszyli temat przemocy wobec seniorów.

- Nie bądź obojętny na przemoc wobec seniorów! Osoby starsze najczęściej zmagają się z przemocą psychiczną i ekonomiczną - alarmowali administratorzy profilu NFZ na Twitterze.

NFZ poruszyło temat przemocy wobec seniorów

W magazynie „Ze Zdrowiem” możemy przeczytać, że przemoc wobec najstarszych członków społeczeństwa jest obecnie problemem globalnym. Starsze osoby najczęściej mierzą się z agresją psychiczną i ekonomiczną. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Instytut Psychologii PAN z 2015 roku.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Pandemia koronawirusa oraz związane z nią obostrzenia epidemiologiczne sprawiły, że problem przemocy domowej stał się jeszcze bardziej nasilony. Wśród członków rodzin, którzy spędzają ze sobą całe dnie, częściej dochodzi do aktów przemocy werbalnej i fizycznej.

Seniorzy nierzadko spotykają się z izolowaniem, zabieraniem pieniędzy otrzymywanych w ramach emerytury czy renty, wytykaniem choroby i niepełnosprawności, a także szantażowaniem, groźbami i wyzwiskami.

Równie powszechnymi problemami emerytów są: ograniczanie swobody decyzji przez krewnych, straszenie oddaniem do domu opieki, wmawianie choroby psychicznej, wymuszanie zmian w testamencie oraz obciążanie kredytami i pożyczkami.

Seniorzy mogą być przymuszani do składania darowizn, zaniedbywani, pozbawiani leków, jedzenia, opieki i pomocy medycznej oraz pozostawiani przez opiekunów bez opieki mimo problemów z samodzielną egzystencją.

Wszystkie wymienione zachowania świadczą o tym, że starsza osoba jest ofiarą przemocy ze strony swoich najbliższych. Szybka reakcja może być kluczowa dla zapewnienia jej bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że oprawcami są zazwyczaj krewni. W niektórych przypadkach sprawcy przemocy nie zdają sobie sprawy z tego, że dopuszczają się czynów niedozwolonych.

Seniorzy, którzy są ofiarami przemocy ze strony członków najbliższej rodziny, a także osoby, które mają podejrzenia, że ich znajomi mogą być prześladowani, powinni jak najszybciej powiadomić o sprawie zaufane osoby - na przykład policjantów, pracowników ośrodka pomocy społecznej, lub członków organizacji pozarządowych.

NFZ radzi, by przypadki przemocy w rodzinie zgłaszać telefonicznie, wykonując połączenie pod numer 537 375 505, należący do Fundacji „Projekt starsi”.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Twitter

Tagi: NFZ