Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nerwowo na proteście rolników. Szarpanina z policją, race i jajka
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 27.02.2024 17:28

Nerwowo na proteście rolników. Szarpanina z policją, race i jajka

policja, protest rolników
Michal Zebrowski/East News

Nerwowa atmosfera na proteście rolników w Warszawie. W stolicy pojawiły się tłumy demonstrantów oraz policjantów wezwanych z różnych jednostek. W zirytowanych rolnikach buzowały emocje. W stronę budynku Kancelarii Premiera poleciały jajka. Doszło również do starć z funkcjonariuszami i odpalenia rac i petard. Sytuacja jest wyjątkowo niebezpieczna.

Nerwowy protest rolników w Warszawie

We wtorek (27.02) odbył się kolejny już protest rolników. Strajk zaplanowany na koniec lutego skupił się w Warszawie. Rolnicy przyjechali do stolicy, aby pokazać rządzącym skalę swojego niezadowolenia z obecnej sytuacji na rynku rolnym. Niemal od początku miały miejsce incydenty, które podwyższyły czujność policjantów.

Już w pierwszych chwilach trwania protestu rolników w Warszawie doszło do odpalenia wielu głośnych petard. Huk roznosił się od Placu Defilad, aż na samo czoło pochodu. Dochodziło do wielu podpaleń kamizelek odblaskowych, w których rolnicy masowo zjawili się na ulicach stolicy. Policjanci starali się gasić rozpalone na jezdniach szosy, ale musieli liczyć się z oporem ze strony protestujących. Jedna z takich akcji miała miejsce pod samym Pałacem Kultury i Nauki. Podpalono nawet jeden ze śmietników.

3-latek poszedł z dziadkiem na spacer. Nie żyje

Do Warszawy wjechał słomiany czołg, doszło do starcia z policjantami

Emocje tylko narastały. Przez Warszawę przejechał czołg wykonany ze słomy i jednoznacznie obrazował on bojowy nastrój rolników. Nie zabrakło oburzających transparentów uderzających w obywateli Ukrainy, szukających w Polsce schronienia przed wojną.

ZOBACZ: Nowe zasady od 1 marca. Część seniorów dostanie niższe emerytury

W jednym z groźniejszych momentów protestu rolników doszło do starcia między demonstrantami a policjantami. Służby porządkowe przepychały się z rolnikami. Nie podano informacji, aby ktokolwiek został ranny lub potrzebował pomocy medycznej. Służby musiały jednak użyć siły.

Budynek KPRM obrzucony jajkami

W trakcie protestu rolników nieustannie zapalane są race. Czerwone płomienie oraz gęsty dym unosił się nad tłumem. Całości krajobrazu kipiącego od złości i niezadowolenia oraz napięcia związanego ze znacznym zgromadzeniem policji oraz zablokowaniem najważniejszych ulic w Warszawie, dopełniają syreny alarmowe uruchamiane w tłumie.

ZOBACZ: O co walczą polscy rolnicy? Czy chcą tylko pieniędzy?

Tuż przed godziną 15:30 rolnicy dotarli pod budynek Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zabytkowy budynek został obrzucony przez rolników jajkami. Jak donosi portal interia.pl, pod budynkiem KPRM doszło do kolejnego spięcia z policjantami. Rolnicy rzucili w stronę funkcjonariuszy race oraz petardy.

Nie zawarto porozumienia, będzie drugi protest. Do 7 marca rząd zapowiedział przedstawienie konkretów. Ale nie mamy nic - przekazał Szczepan Wójcik z "Instytutu Gospodarki Rolnej", który tuż przed 16:30 wyszedł z budynku Kancelarii Premiera.

Źródło: interia, PAP, wp.pl, goniec