Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nadchodzą duże zmiany w spadkach. Wielu Polaków nie będzie dziedziczyć
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 07.02.2023 21:31

Nadchodzą duże zmiany w spadkach. Wielu Polaków nie będzie dziedziczyć

cmentarz
Iberion

Nadchodzą bardzo ważne zmiany w prawie spadkowym. Przepisy, które mają zastąpić dotychczasowe, pozbawią niektóre osoby możliwości dziedziczenia. Planowana jest także zmiana związana z oświadczeniami o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Zmiany w prawie spadkowym. Kto przestanie dziedziczyć?

Przygotowana nowelizacja dotyczyć ma tzw. trzeciej grupy spadkowej, do której należą dziadkowie spadkodawcy oraz ich zstępni, czyli potomkowie. - Krąg spadkobierców zostanie w tej grupie zawężony do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz ich zstępnych — czytamy.

Pozbawieni możliwości dziedziczenia byliby więc dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki oraz kolejne pokolenia, które jak zaznacza Ministerstwo, bardzo często nie utrzymują kontaktów ze spadkodawcą. Zmiana ta ma na celu, jak czytamy, zaadaptowanie "prawa spadkowego do istniejących wzorców relacji rodzinnych w tej grupie spadkobierców". Ma wpłynąć też na szybkość postępowania.

- Nie będzie już potrzeby długotrwałego poszukiwania dalekich krewnych osoby zmarłej, którzy często nawet nie zdawali sobie sprawy z jej śmierci. Efektem nowych przepisów będą więc znacznie szybsze postępowania spadkowe — czytamy.

Sytuacja zmieni się także w odniesieniu do niepłacących alimentów. W przypadku gdy spadkobierca nie płacił zasądzonych alimentów, automatycznie pozbawi się on możliwości dziedziczenia. Wyłączeniem z kręgu spadkobierców skutkować będzie również uporczywe uchylanie się od opieki nad spadkodawcą.

Jakie reformy czekają nas w oświadczeniach o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?

Zmiany, które obejmą oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku związane będą z terminem ich składania. Aktualnie spadkobierca ma na to 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Rząd planuje wprowadzić możliwość zawieszenia tego terminu w sytuacji, w której złożenie oświadczenia uzależnione będzie od uzyskania zezwolenia sądu opiekuńczego.

- Pomoże to osobom małoletnim oraz ubezwłasnowolnionym. Należny im spadek nie będzie im przepadał z powodu niedopilnowania formalności. Wymagane oświadczenie mogą złożyć w ich imieniu opiekunowie — czytamy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: pap.pl

Tagi: