NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > MSZ Ukrainy podało, że do ostrzału w Donbasie użyto czołgu
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 17.02.2022 18:49

MSZ Ukrainy podało, że do ostrzału w Donbasie użyto czołgu

Putin
Wikimedia/The Presidential Press and Information Office

Szef ministerstwa spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że w czwartkowym ostrzale w Donbasie użyto ciężkiego uzbrojenia, w tym czołgu. Jeśli te doniesienia okażą się prawdą, oznaczać to będzie jawne złamanie porozumień mińskich przez stronę prorosyjską.

Prorosyjscy separatyści mieli dziś rano ostrzelać kilka miejscowości na wschodzie Ukrainy. Według doniesień ukraińskiego MSZ, do jednej z akcji użyty został czołg.

Prorosyjscy separatyści użyli do ostrzału czołgu

- Siły przeciwnika ostrzelały w czwartek z ciężkiego uzbrojenia, w tym zabronionego przez porozumienia mińskie, szereg miejscowości w Donbasie - wyjaśnił Dmytro Kułeba.

Uszkodzeniu miała ulec przy tym infrastruktura cywilna, a także ranne miały zostać cztery osoby. W miejscowości Stanica Ługańska zaatakowano przedszkole. Pocisk przebił ścianę i zniszczył jedną z sal dla dzieci.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zdaniem szefa MSZ Ukrainy, użycie ciężkiego sprzętu oznacza naruszenie porozumień z Mińska między stroną ukraińską a prorosyjskimi separatystami. Ich głównym punktem było właśnie dwustronne zawieszenie broni.

Jak zaznaczył Kułeba, kluczowe jest, by zarejestrować, że te pociski przyleciały z tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, które kontroluje Rosja. Według niego rosyjska propaganda próbuje zniekształcić rzeczywistość i oskarżyć Ukrainę o ostrzały.

Od rana z kontrolowanej przez prorosyjskich bojowników części Donbasu przeprowadzono ponad 40 ostrzałów pozycji sił ukraińskich i obiektów infrastruktury cywilnej. Wystrzały trwały ze strony kontrolowanych przez Rosję formacji zbrojnych od godz. 5 rano.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Radio ZET

Tagi: Rosja Ukraina