Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Morze wyrzuciło na brzeg tysiące niebieskich kulek. Służby apelują o pomoc
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 21.11.2023 19:04

Morze wyrzuciło na brzeg tysiące niebieskich kulek. Służby apelują o pomoc

niebieskie kulki
Tees Valley Wildlife Trust

Morze wyrzuciło tajemnicze niebieskie kulki. To dziwne zjawisko wywołało niepokój nie tylko wśród mieszańców okolicznych terenów, ale także organizacji czuwającej nad bezpieczeństwem dzikiej przyrody. Kulki zbierane są w ilości wręcz masowej.

Anglia: morze wyrzuciło na brzeg tysiące niebieskich kulek

Niebieskie kulki zostały wyrzucone przez morze w Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy Tees Valley na północy Anglii zaczęli zgłaszać, że na plażach znajdują się tysiące małych kul. Zjawisko trwa od kilku dni i zbierane są całe kosze tajemniczego produktu, który w niektórych miejscach niemal zasłonił piasek.

Skala zjawiska zaskakuje nawet organizację Tees Valley Wildlife Trust, która pokazała, co wyrzuca morze. Eksperci poprosili o pomoc w lokalizowaniu kolejnych miejsc, gdzie dochodzi do incydentu z niebieskimi kulkami. Przy okazji ujawnili, czym są znajdowane przez mieszkańców “skarby”.

Niecodzienne zakończenie "Faktów" TVN. Piotr Kraśko nagle zawiesił głos, potem zapadła cisza

Kulki pochodzą z pobliskiej elektrowni

Morze wyrzuca niebieskie kulki, których pochodzenie jest znane? Nie należą one do natury, a do działalności człowieka. Charytatywna organizacja Tees Valley Wildlife Trust tłumaczy, iż kulki to nic innego, jak ścierniwo do czyszczenia rur. Wykorzystywane jest ono w elektrowni Hartlepool.

ZOBACZ: Seniorka rozpętała awanturę w autobusie. Kierowcy i pasażerom urządziła koszmar

Bywa, iż niebieskie kulki trafiają do wody. Zrzucane są, gdy w elektrowni nieplanowanie narasta ciśnienie. Niemniej w oficjalnym komentarzu firma zaprzeczyła, by stało się tak ostatnio. Mieszkańcy mają swoją teorię na temat tego, co sprawiło, iż ścierniwo trafiło na ich plaże.

Ochotnicy zbierają niebieskie kulki z plaż

Mieszkańcy Anglii, którzy od kilku dni znajdują tajemnicze niebieskie kule na piasku, wskazują, iż możliwe jest, że zostały one wypchnięte z dna morskiego przez występujące ostatnio silne sztormy. Po wzbiciu ich z dna, naturalnym jest, że prądy wypchną ślad człowieka na brzeg.

ZOBACZ: Nowy zakaz zmieni Boże Narodzenie? To mogą być takie ostatnie święta

Ekspert z Tees Valley Wildlife Trust uspokaja wszystkich, martwiących się z czego wykonane są kulki pochodzące z elektrowni. - Te małe niebieskie kulki są wykonane z naturalnej gumy - wytłumaczył Jacky Watson w rozmowie z brytyjskim magazynem Metro. Chociaż kulki powinny rozłożyć się w ciągu dwóch lat, to nadal nie są one neutralne dla środowiska naturalnego. Ochotnicy rozpoczęli wielką akcję czyszczenia plaż i zbierania wyrzuconych przez morze kulek. Ma to odciążyć lokalną roślinność oraz zabezpieczyć zwierzęta.

Źródło: metro.co.uk