Znaleźli na plaży gigantyczny bursztyn. Teraz mogą zbić na nim fortunę
Polskie Wybrzeże może nie zawsze zaskakuje nas piękną pogodą, ale potrafi to doskonale wynagrodzić. Potwierdza to historia pewnej pary, która wybrała się na spacer po plaży w Darłowie i z pewnością nie ma czego żałować. Podczas spokojnej przechadzki małżeństwo znalazło bowiem bursztyn i to nie taki, jaki często morze wyrzuca podczas sztormu. Ogromny, ważący 140 g kolos to nie tylko pociecha dla oka, ale i dla kieszeni. Takie cudo, według szacunków, może być warte prawdziwe krocie.
Darłowo. Spacerowicze znaleźli na plaży wielki bursztyn
O tej niezwykłej sprawie poinformował jako pierwszy “Dziennik Bałtycki”, który relacjonuje, że do spektakularnego odkrycia doszło podczas spaceru pewnej pary plażą w Darłowie (woj. zachodniopomorskie).
- Pan Sebastian i jego żona przechadzali się po piasku, gdy nagle ich oczom ukazał się potężny bursztyn, który rozmiarem przypomina pokaźną dłoń i który waży aż 140 g.
Na tym jednak nie koniec, bo bursztyn nie dość, że cieszy oko, to jeszcze może być źródłem niemałego zastrzyku gotówki. Jakiego? Chodzi o nawet 9-15 tysięcy złotych.
Tragedia w Opolu: nie żyje 4-latka i jej 3-letni braciszek. Prokuratura zna już przyczyny dramatuJak szukać bursztynów?
Portal Gazeta.pl zauważa z kolei, że zbieranie bursztynów nie zawsze jest legalne. Jeśli robimy to poza plażą lub płytkim podbrzeżem, musimy posiadać odpowiednie pozwolenie. Dodatkowo, bez odpowiedniego dokumentu, nie możemy używać do poszukiwań żadnego sprzętu.
Wszystko po to, by nie uszkodzić struktury gruntu, w tym dna morskiego. Poza tym, dobry obyczaj, ale i przepisy, mówią o tym, że zbieracze nie mogą być uciążliwi dla innych plażowiczów.
Tak sprawdzisz, czy znalazłeś bursztyn
Jak rozpoznać bursztyn? Najprostszym sposobem jest wrzucenie bryłki do osolonej wody (2-3 łyżki soli na szklankę wody). Jeśli pływa ona po powierzchni, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że jest to właśnie bursztyn.
Ten bałtycki, jak przekazuje Państwowy Instytut Geologiczny, charakteryzuje się niespotykaną u innych żywic różnorodnością odmian. Może być przezroczysty, przeświecający lub mętny, na co wpływa szereg różnych czynników.
Źródło: Dziennik Bałtycki, Gazeta.pl