Goniec.pl
Majówka ograniczenia

pxhere.com CC0 Public Domain

Minister zdrowia zabrał głos ws. majówki

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Majówka zbliża się wielkimi krokami, Polacy naturalnie szykują się na wyjazdy. Niestety, dziś podczas konferencji poinformowano, że do 3 maja działalność hoteli i obiektów noclegowych pozostaje zawieszona. Padła też informacja o kontrolach.

Obostrzenia zostały przedłużone o tydzień, jednak dłuższe restrykcje objęły branżę hotelarską i noclegową. W tym roku nie wybierzemy się w podróż w urocze zakątki Polski. Mało tego - hotelarze muszą liczyć się z kontrolami. Istnieje bowiem możliwość, że będą po cichu przyjmować gości.

Majówka z kontrolami

- Majówka będzie okresem wytężonej kontroli przez policję i sanepid. Jeżeli pomyślimy o dalszych luzowaniach, to regionalizacja obostrzeń będzie właściwym rozwiązaniem - przekazał Adam Niedzielski.

Wiele osób, bazując na wcześniejszych doniesieniach dziennikarzy, spekulowało, że obostrzenia zostaną przedłużone aż do 3 maja, do zakończenia długiego weekendu. Jednak ta zasada została zastosowana jedynie w przypadku hoteli. To czerwona lampka dla branży noclegowej - sanepid wraz z policją mogą niezapowiedzianie pojawić się w obiekcie i sprawdzić, czy nie przebywają tam goście.

To podobna sytuacja, z którą ostatnio spotkaliśmy się w okolicach świąt i sylwestra. Wtedy również służby miały na celowniku obiekty noclegowe, a w takich miejscach jak Zakopane kontrole były na porządku dziennym.

Wiadome było, że nadejście długiego weekendu majowego niesie za sobą wzmożone przemieszczanie się Polaków, którzy korzystając z wolnego czasu, będą chcieli wypocząć w różnych zakątkach Polski. Niestety, będziemy musieli spędzić wolne dni na lokalnych rozrywkach.

Przemieszczenie się oraz powstający tłum w miejscach typowo turystycznych może wzmagać transmisję koronawirusa. W tym roku kolejny długi weekend przypada w czerwcu - 3 czerwca w czwartek wypada Boże Ciało. Biorąc wolne w piątek mamy do wykorzystania 4 dni relaksu.

Jednak do czerwca jeszcze daleko i na razie rząd nie wybiega aż tak daleko w przyszłość. Niektórzy eksperci wskazują, że już w drugiej połowie maja sytuacja będzie na tyle bezpieczna, że będą mogły działać nawet restauracje. Jednak jak widzimy, sytuacja rozwija się dynamicznie i bywa nieprzewidywalna.

Adam Niedzielski powiedział podczas konferencji, że warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie to województwa, w których sytuacja jest najlepsza. O ile do tego dojdzie, to mieszkańcy mogą liczyć na regionalne luzowanie obostrzeń - na razie w kwestii edukacji.

Fatalna sytuacja nadal występuje na Śląsku, Mazowszu i Wielkopolsce. W całej Polsce zajętych jest 75,71% łóżek covidowych. W przypadku respiratorów - 78 94% urządzeń jest zajętych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Wnuczek wyrzucił swoją babcię przez balkon. Kobieta zmarła, wszystko zarejestrowała kamera

  • Policjanci odkryli fabrykę narkotyków w zakładzie pogrzebowym w Ostródzie

  • Przykre sceny w szpitalu tymczasowym w Poznaniu. Zmarło 6 osób, gdy zabrakło tlenu

Klaudia Bochenek

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Zachodniopomorskie: W pensjonacie znaleziono zwłoki 40-latka. Prawdopodobnie doszło do zbrodni

Czytaj więcej >
sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >