Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Media: Ojciec Rydzyk buduje klasztor za publiczne pieniądze
Piotr Dutka
Piotr Dutka 06.02.2024 10:15

Media: Ojciec Rydzyk buduje klasztor za publiczne pieniądze

Tadeusz Rydzyk
Jakub Kaminski/East News

Tadeusz Rydzyk zdecydował się na kolejną inwestycję. Według informacji przekazanych przez “Wirtualną Polskę”, najnowszym dziełem znanego duchownego ma być klasztor budowany w toruńskim Muzeum Pamięć i Tożsamość. Taki stan rzeczy potwierdzają oficjalne dokumenty odnoszące się do inwestycji. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że nasze państwo wyłożyło na budowę prawie 206 milionów złotych. A to nie koniec…

Wirtualna Polska: Ojciec Rydzyk buduje klasztor. Potężna inwestycja znanego duchownego

Tadeusz Rydzyk od wielu lat jest jednym z najbardziej znanych polskich duchownych. Założyciel m.in. “Radia Maryja”, czy też telewizji “Trwam” jest znany ze swojej przedsiębiorczości, a także wielu inwestycji. W ostatnim czasie szczególnie głośno jest o toruńskim Muzeum “Pamięć i Tożsamość”, które w pewnym stopniu zostało sfinansowane z państwowych pieniędzy. Mowa o niebagatelnej kwocie przekraczającej 200 milionów złotych. 

Z informacji przekazanych przez dziennikarzy “Wirtualnej Polski” wynika, że w jego wnętrzu ma znajdować się również klasztor.

Tył gmachu muzeum nie wydaje się już tak atrakcyjny architektonicznie i nie przykuwa uwagi. To właśnie tam - od strony Portu Drzewnego - w finansowanej z publicznych pieniędzy placówce kultury, powstaje mały klasztor - napisano na łamach Wirtualnej Polski. 

Jak można się spodziewać, klasztor będzie niezwykle przestronny, o czym w dobitny sposób może świadczyć liczba pomieszczeń. W budynku ma się znajdować aż 15 mieszkań, a każde będzie wyposażone w balkon. 

Dodatkowo budynek będzie wyposażony w dużą kuchnię z zapleczem, a także jadalnię, salon z małą kuchnią, kaplicę z zakrystią, łazienki oraz powierzchnie magazynowe.

Według ustaleń dziennikarzy “WP”, najnowsza inwestycja ojca Rydzyka ma mieć aż 1000 metrów kwadratowych powierzchni

Ojciec Rydzyk może mieć problemy. Chodzi o budowę Muzeum "Pamięć i Tożsamość"

Dziennikarze Wirtualnej Polski tuż przed publikacją tekstu dotyczącego Muzeum “Pamięć i Tożsamość” skierowali zarówno do MPIT, jak i fundacji “Lux Veritatis” pytania odnoszące się do budowy klasztoru. 

W imieniu ojca Rydzyka głos w tej sprawie zabrała Lidia Kochanowicz-Mańk, która przez wielu jest określana mianem "prawej ręki" duchownego. Co niezwykle ciekawe, w nie użyła ona sformułowania “klasztor”, posiłkując się określeniem “przestrzeń naukowo-twórcza”. 

“Wirtualna Polska” przekazała, że informacji ujawnionych przez Kochanowicz-Mańk wynika, że do końca 2023 r. muzeum dostało i wykorzystało 148,6 mln zł dotacji na budowę gmachu i 57,3 mln zł dotacji na budowę wystawy stałej. Oznacza to, że finalnie na inwestycję ojca Rydzyka przekazano już z budżetu państwa prawie 206 mln zł.

 

Ojciec Rydzyk będzie miał wielkie kłopoty? Jego inwestycje pod lupą władz

Wraz ze zmianą władzy, pozycja ojca Rydzyka gwałtownie zmalała. Popularny duchowny nie może liczyć na zbyt wielki kredyt zaufania nowych rządów, jak było to w przypadku PiS. Na domiar złego, wszelkie inwestycje, których się podjął są poddawane wnikliwej analizie. 

Sam zainteresowany liczył na to, że Muzeum “Tożsamość i Pamięć” otrzyma sowitą dotację przekraczającą 13 milionów złotych, jednak w połowie stycznia wniosek kapłana został zablokowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomieja Sienkiewicza.

 

Źródło: Wirtualna Polska