Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Matura 2022. Relacja maturzystów: "Pan Tadeusz" oraz "Noce i dnie" na egzaminie z j. polskiego
Monika Majko
Monika Majko 04.05.2022 12:23

Matura 2022. Relacja maturzystów: "Pan Tadeusz" oraz "Noce i dnie" na egzaminie z j. polskiego

EN 01475190 0016
Piotr Molecki/East News (fot. il.)

W środę, 4 maja rozpoczęły się tegoroczne matury, a uczniowie z całej polski o godzinie 9:00 zasiedli przed arkuszem egzaminacyjnym z języka polskiego. W tym roku absolwenci szkół średnich musieli wykazać się znajomością "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza lub "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej.

Jak podaje Radio Zet, w tym roku do egzaminu maturalnego przystąpiło ok. 289 300 tegorocznych absolwentów szkół średnich. Maturzyści na obowiązkowym egzaminie z języka polskiego muszą napisać pracę pisemną na jeden z dwóch tematów.

Matura 2022. Maturzyści: "Pan Tadeusz" i "Noce i dnie" tematami na egzaminie z języka polskiego

Rok temu maturzyści mogli wykazać się znajomością "Lalki" Bolesława Prusa, która jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów na egzaminie dojrzałości. Z kolei drugi temat dotyczył "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta.

Tematy z dzisiejszego egzaminu nie są jeszcze oficjalnie ujawnione. Dopiero o godzinie 14:00 Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje na swojej stronie arkusze matury 2022 z języka polskiego.

Jak jednak przekazali uczniowie, w tym roku maturzyści musieli wykazać się znajomością tradycji i "Pana Tadeusza" lub poruszyć motyw szczęścia w odniesieniu do "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej. Na napisanie egzaminu na poziomie podstawowym absolwenci mieli 170 minut.

Matura 2022. Wyniki maturzyści otrzymają 5 lipca

Każdy absolwent szkoły średniej, przystępujący do egzaminu maturalnego, musi podejść do trzech przedmiotów na poziomie podstawowym, czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego, a także minimum do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Rozszerzenie zdaje każdy, kto przystąpił do egzaminu. By zaliczyć podstawę, trzeba natomiast uzyskać co najmniej 30 proc. poprawnych odpowiedzi.

Tegoroczne matury potrwają do 23 maja, a ostateczne wyniki egzaminów zostaną podane 5 lipca 2022 roku. Absolwenci szkół średnich czekają na nie z niecierpliwością, bowiem są one brane pod uwagę przy rekrutacji na uczelnie wyższe.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: RadioZet/Goniec.pl