Maseczka utrudnia oddychanie? Lekarka ujawnia, jak łatwo temu zaradzić
Noszenie maseczek na dobre już weszło w nawyk większości mieszkańców – nie tylko Polski, ale i większości krajów europejskich. Środki ochronne towarzyszą nam niemal w każdej sytuacji po przekroczeniu progu mieszkania. Choć to konieczna procedura, bywa uciążliwa, a wśród niektórych nawet budzi sprzeciw.
Do 27 lutego maseczki mogły jeszcze nie sprawiać tylu problemów. Choć obowiązek zasłaniania nosa i ust był aktualny, to Polacy mogli korzystać z chustek, szalików, banan czy kominów. Ministerstwo Zdrowia postanowiło jednak zmienić rozporządzenie i wykluczyć taką możliwość.
Maseczki jeszcze z nami zostaną
Od 27 lutego maseczki muszą być noszone przez wszystkich w przestrzeni publicznej. Zasłaniać nimi usta i nos musimy w sklepach, na ulicy i komunikacji miejskiej. Do wyjątków należą jedynie osoby, które mają odpowiednie zaświadczenia lekarskie, zwalniające ich z tego obowiązku.
Narzekań na nakaz noszenia maseczek – zwłaszcza w otwartej przestrzeni – nie brakuje. Jednak większość lekarzy zgadza się co do tego, że to obostrzenie powinno obowiązywać aż do momentu zaszczepienia co najmniej 2/3 społeczeństwa.
[EMBED-243]
Tego, że maseczki zostaną z nami jeszcze przez długi czas, nie ukrywał także minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu przyznał, że być może niektórzy już zawsze będą musieli pamiętać o tych środkach ochronnych.
Noszenie maseczek ma swoje minusy. Osoby z wadami wzroku borykają się z zaparowanymi okularami. Oprócz tego pojawiają się nieprzyjemne swędzenie i uczucie utrudnienia oddychania. Na temat tego ostatniego wypowiedziała się doktor Dudzińska.
Jak oddychać, nosząc maseczkę?
Doktor Elżbieta Dudzińska zdradziła, jak oddychać w maseczkach, by nie czuć dyskomfortu. Specjalistka zaznaczyła, że choć podczas noszenia środków chronnych może pojawić się pokusa oddychania przez usta i brania większych oddechów, powinniśmy starać się nie zmieniać naturalnego sposobu.
Nosząc maseczki, powinniśmy oddychać w taki sam sposób, jak bez nich. Prawidłowy oddech jest rytmiczny, spokojny, nie wymaga wysiłku i wychodzi z przepony. Oczywiście wyjątki pojawiają się u osób, które nie cierpią na zaburzenia oddychania.
Szybkie oddychanie przez usta będzie wzmagało uczucie duszności. Nasz oddech – jak wskazuje specjalistka – staje się wówczas płytszy i szybszy. Zapamiętanie tej zasady może znacznie ułatwić noszenie maseczek. Te jednak muszą być wykonane z odpowiedniego materiału, który dobrze przepuszcza powietrze.
Warto pamiętać, że oddychanie przez nos jest naturalnym sposobem wentylacji podczas spoczynku. Należy też brać pod uwagę fakt, że nos działa jak naturalny filtr, który oczyszcza wpadające do płuc powietrze.
Uczucie duszności może być spowodowane różnymi czynnikami. Przede wszystkim nie jesteśmy przyzwyczajeni do noszenia czegoś na ustach i już samo nałożenie maseczki może powoływać dyskomfort i uczucie duszności, które jednak nie musi oznaczać, że dusimy się naprawdę.
Innymi czynnikami takiego uczucia mogą być maseczki wykonane ze złej jakości tkanin, które nie przepuszczają odpowiedniej ilości powietrza, oraz nadmierne oddychanie, które może prowadzić do niedotlenienia komórek.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl: