Goniec.pl
Maseczki jak zaradzić

Fot. Pexels.com/Anna Shvets (zdjęcie ilustracyjne)

Maseczka utrudnia oddychanie? Lekarka ujawnia, jak łatwo temu zaradzić

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Choć maseczki towarzyszą nam już od dawna, to nadal niektórzy nie potrafią się przyzwyczaić do noszenia tego środka ochronnego. Najczęściej pojawiają się głosy mówiące o utrudnieniu oddychania oraz dusznościach. Lekarka Elżbieta Du

Noszenie maseczek na dobre już weszło w nawyk większości mieszkańców – nie tylko Polski, ale i większości krajów europejskich. Środki ochronne towarzyszą nam niemal w każdej sytuacji po przekroczeniu progu mieszkania. Choć to konieczna procedura, bywa uciążliwa, a wśród niektórych nawet budzi sprzeciw.

Do 27 lutego maseczki mogły jeszcze nie sprawiać tylu problemów. Choć obowiązek zasłaniania nosa i ust był aktualny, to Polacy mogli korzystać z chustek, szalików, banan czy kominów. Ministerstwo Zdrowia postanowiło jednak zmienić rozporządzenie i wykluczyć taką możliwość.

Maseczki jeszcze z nami zostaną

Od 27 lutego maseczki muszą być noszone przez wszystkich w przestrzeni publicznej. Zasłaniać nimi usta i nos musimy w sklepach, na ulicy i komunikacji miejskiej. Do wyjątków należą jedynie osoby, które mają odpowiednie zaświadczenia lekarskie, zwalniające ich z tego obowiązku.

Narzekań na nakaz noszenia maseczek – zwłaszcza w otwartej przestrzeni – nie brakuje. Jednak większość lekarzy zgadza się co do tego, że to obostrzenie powinno obowiązywać aż do momentu zaszczepienia co najmniej 2/3 społeczeństwa.

[EMBED-243]

Tego, że maseczki zostaną z nami jeszcze przez długi czas, nie ukrywał także minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu przyznał, że być może niektórzy już zawsze będą musieli pamiętać o tych środkach ochronnych.

Noszenie maseczek ma swoje minusy. Osoby z wadami wzroku borykają się z zaparowanymi okularami. Oprócz tego pojawiają się nieprzyjemne swędzenie i uczucie utrudnienia oddychania. Na temat tego ostatniego wypowiedziała się doktor Dudzińska.

Jak oddychać, nosząc maseczkę?

Doktor Elżbieta Dudzińska zdradziła, jak oddychać w maseczkach, by nie czuć dyskomfortu. Specjalistka zaznaczyła, że choć podczas noszenia środków chronnych może pojawić się pokusa oddychania przez usta i brania większych oddechów, powinniśmy starać się nie zmieniać naturalnego sposobu.

Nosząc maseczki, powinniśmy oddychać w taki sam sposób, jak bez nich. Prawidłowy oddech jest rytmiczny, spokojny, nie wymaga wysiłku i wychodzi z przepony. Oczywiście wyjątki pojawiają się u osób, które nie cierpią na zaburzenia oddychania.

Szybkie oddychanie przez usta będzie wzmagało uczucie duszności. Nasz oddech – jak wskazuje specjalistka – staje się wówczas płytszy i szybszy. Zapamiętanie tej zasady może znacznie ułatwić noszenie maseczek. Te jednak muszą być wykonane z odpowiedniego materiału, który dobrze przepuszcza powietrze.

Warto pamiętać, że oddychanie przez nos jest naturalnym sposobem wentylacji podczas spoczynku. Należy też brać pod uwagę fakt, że nos działa jak naturalny filtr, który oczyszcza wpadające do płuc powietrze.

Uczucie duszności może być spowodowane różnymi czynnikami. Przede wszystkim nie jesteśmy przyzwyczajeni do noszenia czegoś na ustach i już samo nałożenie maseczki może powoływać dyskomfort i uczucie duszności, które jednak nie musi oznaczać, że dusimy się naprawdę.

Innymi czynnikami takiego uczucia mogą być maseczki wykonane ze złej jakości tkanin, które nie przepuszczają odpowiedniej ilości powietrza, oraz nadmierne oddychanie, które może prowadzić do niedotlenienia komórek.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kontrola sanepidu w hotelu Tadeusza Rydzyka. Są wyniki

  • Nie żyje aktorka Ewa Wawrzoń

  • Prof. Parczewski twierdzi, że nie ma sensu nosić maseczek na zewnątrz

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Zachodniopomorskie: W pensjonacie znaleziono zwłoki 40-latka. Prawdopodobnie doszło do zbrodni

Czytaj więcej >
sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >