NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Księża odchodzą z kościoła. Abp Gądecki wzywa do nawrócenia
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 08.09.2023 08:37

Księża odchodzą z kościoła. Abp Gądecki wzywa do nawrócenia

ksiądz
Pixabay/kisistvan77

Niedawno z poznańskiej diecezji odeszło pięciu księży. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki napisał list, w którym zwrócił się do duchownych i wezwał do nawrócenia. Stwierdził również, że "ostatnio Kościół zaczął upodabniać się do korporacji".

Pięciu księży odeszło z poznańskiej diecezji. Arcybiskup reaguje

Temat listu, który wystosował abp Gądecki, podjął katolicki publicysta Tomasz Terlikowski. Jak zaznaczył, dokument jest ważnym sygnałem dla całej wspólnoty kościoła, a szczególnie tej z Archidiecezji Poznańskiej. Podczas wakacji z duszpasterstwa zrezygnowało aż pięciu księży.

- Seminarium zasadniczo nie przygotowuje do umiejętności podejmowania praktycznych wyborów w życiu kapłańskim. Ksiądz uczy się dopiero po święceniach, jak poukładać zajęcia w ciągu dnia, tygodnia i roku (modlitwa, praca, odpoczynek) - pisze w liście abp Stanisław Gądecki.

Danuta Holecka czekała prawie do końca "Wiadomości". Zaapelowała do widzów

Kościół jak korporacja według arcybiskupa

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki uważa, że "kryzys duchownych może wynikać również ze zderzenia z systemem". 

- Kościół jest także organizacją, która działa mniej lub bardziej sprawnie. W tym zakresie kilka zjawisk nadaje się do przemyślenia - przyznaje abp Gądecki i dodaje, że kościół jego zdaniem "funkcjonuje niekiedy nie jak rodzina, a jak korporacja".

Abp Gądecki apeluje o nawrócenie

Abp Stanisław Gądecki wzywa do nawrócenia kapłanów. - Jeśli ktoś z księży uwikła się w grzechy nieczyste i złe znajomości, niech się nawróci, a nie porzuca kapłaństwa! Bóg nigdy nie odmawia łaski tym, którzy się nawracają. Życie w celibacie i kapłaństwie jest niewątpliwie trudne, ale nie przekracza naszych sił i możliwości - stwierdza przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. 

"Jako księża robimy często wiele rzeczy niekoniecznych, czego skutkiem jest ostatecznie kiepski poziom pracy duszpasterskiej" - wskazuje poznański metropolita.