Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ksiądz zdradził, co się stanie, gdy wierny nie wręczy koperty podczas kolędy
Maria Glinka
Maria Glinka 05.01.2022 10:16

Ksiądz zdradził, co się stanie, gdy wierny nie wręczy koperty podczas kolędy

Pexels/Friar Sergio Serrano - zdjęcie ilustracyjne
Pexels/Friar Sergio Serrano - zdjęcie ilustracyjne

Ksiądz Sebastian Picur, który regularnie publikuje filmiki na TikToku, stanął przed pytaniem o wizyty duszpasterskie. Jeden z internautów zapytał go, co stałoby się, gdyby wierni przestali wręczać duchownym koperty z pieniędzmi. Duchowny wytłumaczył, że cel wizyt jest zupełnie inny.

Na nagranie zareagowali inni użytkownicy TikToka. Podzielili się swoimi poglądami i doświadczeniami z poprzednich wizyt duszpasterskich.

Ksiądz o kolędzie: głównym celem jest błogosławieństwo

Choć, jak już informowaliśmy, wiele archidiecezji zrezygnowało z tradycyjnych wizyt w domach wiernych z powodu pandemii, to wizyty duszpasterskie interesują Polaków. Jeden z bardziej dociekliwych internautów postanowił spytać o tę kwestię księdza Sebastiana Picura na TikToku.

- A tak czysto teoretycznie… gdyby nikt nie dał [pieniędzy - przyp.red] przez dwa lata z rzędu, to nie zrezygnowalibyście z kolęd? - tak brzmiało pytanie nadesłane przez użytkownika portalu.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Ksiądz Picur odpowiedział na nie, publikując kilkunastosekundowy filmik na TikToku. Duchowny wyjaśnił, że pieniądze nie są podstawowym celem wizyty duszpasterskiej. 

- Głównym celem kolędy jest błogosławieństwo, wspólna modlitwa, rozmowa, poznanie parafian i księdza - wymieniał ksiądz Picur.

Internauci komentują. Nie we wszystkich parafiach pieniądze schodzą na drugi plan

Wątek poruszony przez internautę skłonił innych użytkowników do zabrania głosu. Niektórzy z nich zdradzili, z jakimi praktykami księży w trakcie kolęd spotkali się do tej pory. 

"U mnie w ogóle nie daje się koperty przy kolędzie. Żaden ksiądz nigdy tego nie wymagał", "Wiele razy dawaliśmy, a on zostawiał na szafce przy wyjściu", czytamy na TikToku.

Nie brakuje jednak odmiennych komentarzy. "U nas zawsze było szybko, byleby wziąć kopertkę, dlatego od dawna nie przyjmujemy księdza po kolędzie", czytamy wśród odpowiedzi na filmik duchownego.

Filmik, na którym ksiądz tłumaczy cele kolędy, zebrał już prawie 1,5 tys. polubień, a 147 osób zostawiło pod nim komentarz. Profil księdza Sebastiana Picura cieszy się bowiem dość dużą popularnością.

Jego konto na TikToku obserwuje ponad 232,7 tys. użytkowników. We wcześniejszych filmikach duchowny zdradził m.in. ile powinno dawać się w kopercie, czy jak księża spędzają święta Bożego Narodzenia.

@ks.sebastianpicur Odpowiedz użytk. @marcinkawa #ksiadz #ksiadztiktok #kościół #wiara #kolęda #finanse #kasa #rozmowa #spotkanie #modlitwa ♬ dźwięk oryginalny - Małgorzata Haraszkie

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

źródło: TikTok

Tagi: Ksiądz