Goniec.pl

kisistvan77 Pixabay

Ksiądz zabrał głos ws. bezdzietnych małżeństw. Wiele osób będzie oburzonych, zdumiewające słowa

21 Marca 2023

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Przekonania księży w stosunku do niektórych spraw nie zawsze porkywają się ze światopoglądem Polaków. Kontrowersje wzbudziła wypowiedź księdza Robert Wielądka, dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP. Z jego słów można wywnioskować, że małżeństwa osób bezdzietnych niekoniecznie są nieważne. 

Bezdzietne małżeństwa są nieważne?

Podczas kościelnej przysięgi narzeczeni pytani są przez kapłana o o to, czy chcą "z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo", danym im przez Boga. Przeważnie odpowiedź podczas sakramentalnej przysięgi brzmi “tak”. Potwierdzenie pada bardzo często mimo, iż nowożeńcy niekoniecznie mają plan powiększania rodziny w późniejszym czasie. 

Czy w takim razie, według kościoła, małżeństwa takie są nieważne? Swoją opinię wyraził w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną ksiądz Robert Wielądek. - W istotę sakramentu małżeństwa wpisana jest otwartość na życie, która jest również potrzebna dla stwierdzenia jego ważności. Sam sakrament z góry zakłada, że przyjmują go osoby stojące w prawdzie wobec Boga. Małżeństwo osób, które świadomie skłamały, jest nieważne - tłumaczy duchowny.

Adam Małysz

Adam Małysz wysłał pilną wiadomość Dawidowi Kubackiemu. Wyszło na jaw, co mu obiecał

CZYTAJ DALEJ

"Dał Bóg dziecko, da i na dziecko"

Duszpasterz powiedział także parę słów w odniesieniu do potencjalnych obaw małżonków co do kwestii ekonomicznych, co mogłoby wpływać na decyzję o posiadaniu dzieci. - Dziecko jest owocem miłości. Pismo Święte mówi, że tam, gdzie jest miłość, znika lęk. Każda para musi stanąć przed Bogiem i zadać sobie pytanie, na ile brak otwartości na życie jest uzasadniony, a na ile jest wynikiem naszego egoizmu - tłumaczył kapłan.

- Osoby głęboko wierzące mówią często: "Dał Bóg dziecko, da i na dziecko". To jest realne doświadczenie tych par, osób, które idą przez życie z prawdziwą wiarą - nie pozostawiał złudzeń ksiądz Robert Wielądek. 

A co kościół myśli o rozwodnikach?

Niedawno inny znany na TikToku duchowny, ksiądz Piotr Jarosiewicz zabrał z kolei głos w sprawie traktowania przez Kościół rozwodników. Duchowny, który z chęcią odpowiada na wszelkie pytania, również i tym razem nie wzbraniał się od zareagowania na wiadomość od jednej z obserwatorek, która po rozstaniu z mężem poczuła się wykluczona ze wspólnoty. 

Duchowny wyjaśnił wyraźnie zmartwionej autorce wiadomości, że nie powinna myśleć o sobie jako kimś z marginesu. - Nie jest Pani wykluczona - zaznaczył.

Jak bowiem przekonywał, Pan Bóg kocha każdego "nieskończenie mocną i wielka miłością". - Zachęcam, żeby modlić się swoimi słowami, trwać przy Bogu, chodzić do kościoła - dodał.

Źródło: Goniec/ KAI

 

klasa

Uczennica uderzyła nauczycielkę w jednej z dolnośląskich szkół. Kobieta straciła przytomność

CZYTAJ DALEJ
poszukiwana

Policja z całej Polski szuka tej kobiety. To czego się dopuściła, mrozi krew w żyłach

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Wypadek na obwodnicy Słupska. Nie żyją trzy osoby, w tym dziecko
Czytaj więcej >

Wiadomości

Tragiczny finał sąsiedzkiej kłótni. Nie żyje 60-latek, który został dotkliwie pobity
Czytaj więcej >

Wiadomości

Grzegorz Kajdanowicz zapytany o słynną aferę z Kamilem Durczokiem. Wspomniał o podsłuchach
Czytaj więcej >

Wiadomości

"Lex Tusk" szansą dla PO? Decyzja Dudy może być dla Tuska prezentem [OPINIA]
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ruszył w pogoń za traktorem, po chwili na jaw wyszła okropna prawda. Natychmiast powiadomił służby
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zapadła decyzja, MSWiA właśnie przekazało szczegóły. "Zamknięcie granicy"
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]