Goniec.pl
Waldemar Kraska

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Kraska: Decyzja o regionalnym luzowaniu obostrzeń w tym tygodniu

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Przybyłowski

Udostępnij:

Polacy już od wielu dni czekają na potwierdzone wiadomości dot. luzowania obostrzeń w kraju. Okazuje się, że być może w końcu ten moment pojawił się na horyzoncie. Wiceminister Kraska powiedział, że w tym tygodniu ma zapaść decyzja w kwestii regionalizacj

Wiceminister był gościem na antenie Radia Plus. Został tam zapytany o koncepcję regionalizacji obostrzeń, która już od kilku dni pojawia się w debacie publicznej.

Zakłada ona, że regiony, w których wskaźnik zakażeń jest odpowiednio niski mogłyby liczyć na częściowe zdejmowanie obostrzeń. Okazuje się, że rząd rozważa taki scenariusz, a konkrety mielibyśmy poznać w ciągu kolejnych kilku dni.

- W tym tygodniu pewnie państwo się o tym dowiecie. Aczkolwiek ja zawsze podchodzę do tych luzowań bardzo ostrożnie - odpowiedział Waldemar Kraska.

Wiceminister zaznaczył, że należy trzeźwo podchodzić do całej sytuacji. Liczba osób przebywających w szpitalach w związku z COVID-19 cały czas jest bardzo wysoka. Pochopne podjęcie decyzji o luzowaniu obostrzeń może przynieść bardzo niepożądane skutki.

- Widzimy, że w polskich szpitalach nadal jest ponad 30 tys. pacjentów. To jest bardzo duża liczba chorych. To niestety przekłada się na obciążenie polskiej służby zdrowia. Naprawdę jesteśmy jeszcze w dość trudnej sytuacji - usłyszeli słuchacze Radia Puls.

Kolejny spadek dziennej liczby zakażeń

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 283 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Proporcje według województw rozkładają się następująco: śląskie (1171), mazowieckie (1100), dolnośląskie (747), wielkopolskie (720), małopolskie (671), łódzkie (414), pomorskie (383), zachodniopomorskie (356), kujawsko-pomorskie (342), świętokrzyskie (249), podkarpackie (229), lubuskie (198), opolskie (194), lubelskie (166), podlaskie (135), warmińsko-mazurskie (103). Ostatnie 105 zakażeń są to osoby bez wskazanego adresu.

Warto zaznaczyć, że dzisiaj wykonano zaledwie 47,6 tysięcy testów. W porównaniu tydzień do tygodnia liczba potwierdzonych zakażeń jest mniejsza o ok. 40 procent.

Zmiany w programie szczepień

Dzisiaj przed południem premier Morawiecki poinformował, że czekają nas kolejne zmiany w programie szczepień. Szef rządu powiedział, że do 10 maja wszyscy Polacy, którzy ukończyli 18 lat powinni otrzymać skierowania na szczepienia.

W kolejnych dniach mogliby dokonywać rejestracji na konkretne terminy celem przyjęcia preparatu. Taki plan potwierdził również minister Michał Dworczyk, który zajmuje się koordynacją narodowego programu szczepień.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kupił mięso w markecie. Zauważył niepożądaną substancję

  • Zabójca Andrzeja Zauchy znalazł pracę w TVP

  • Warszawa: policja poszukuje mężczyzny. Ranił kobietę nożem

Patryk Przybyłowski

Jestem głównym wydawcą portalu Goniec.pl. Od trzech lat współpracuję z Grupą Mediową Iberion, a wcześniej byłem związany z Radiem Sfera. Prywatnie pasjonuję się muzyką i angielską piłką nożną.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje Alfred Miodowicz, uczestnik obrad Okrągłego Stołu

Czytaj więcej >
ulewa

Wiadomości

Małopolska: Ulewa nad Nowym Sączem. Zalane posesje, drogi i magazyn szpitala

Czytaj więcej >
koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >