Pierwsza komunia Żródło: pixabay.com, autor: Nowaja

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej ws. pierwszych komunii

24 Kwiecień 2021 Patryk PrzybyłowskiPatryk Przybyłowski

Rodzice, których dzieci w tym roku mają przyjąć pierwszą komunię świętą, cały czas czekają na konkretne ustalenia dot. tego, jak ma wyglądać sakrament. Właśnie pojawiły się wytyczne Archidiecezji Warszawskiej, ale są one bardzo ogólnikowe.

Swoje wytyczne AW zdecydowała się zawrzeć w czterech punktach. Po pierwsze, przypomniano o tym, że rodzice są głównymi odpowiedzialnymi za przygotowanie dzieci do sakramentu.

Spotkania przygotowujące z katechetami bądź duszpasterzami powinny być jednak organizowane w miarę możliwości. AW zaznacza, że dopuszczalne są spotkania online, bądź spotkania twarzą w twarz z zachowaniem reżimu sanitarnego.

W kolejnym punkcie komunikatu odniesiono się do terminu pierwszej komunii świętej. Tutaj ponownie rodzice nie znajdą żadnych konkretów, ponieważ odpowiedzialność zrzucono bezpośrednio na proboszczów.

Jak zatem będzie wyglądało samo udzielenie sakramentu? Tutaj AW sugeruje przystępowanie dzieci do pierwszej komunii w małych grupach. Możliwe jest również podzielenie ich na zupełnie różne terminy.

Kłodawa: strażacy pilnie wezwani na cmentarz. Musieli pomóc kobiecieKłodawa: strażacy pilnie wezwani na cmentarz. Musieli pomóc kobiecieCzytaj dalej

Z oświadczenia dowiadujemy się również, że ceremonię należy przygotować z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego. Proboszczowie muszą również wziąć pod uwagę postulaty rodziców, które odnoszą się bezpośrednio do zapewnienia bezpieczeństwa ich dzieciom.

Warto zauważyć, że po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, w której wszelkie decyzje przerzucane są bezpośrednio na proboszczów. Podobnie było m.in. w kwestii organizacji pracy świątyń w okresie wielkanocnym.

Staraliśmy się dopytać kurię o to, czy podczas przyjmowania sakramentu zostaną wprowadzone nowości, np. możliwość przyjęcia opłatka przez dzieci na rękę. Niestety, nie otrzymaliśmy odpowiedzi wykraczającej poza tę, że został wydany komunikat przytoczony w powyższym artykule.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Oficjalna strona Archidiecezji Warszawskiej

Następny artykuł