Goniec.pl
Kolejne sklepy reglamentują cukier. UOKiK apeluje, by nie robić zakupów "na zapas"

Pixabay/422737

Kolejne sklepy reglamentują cukier. UOKiK apeluje, by nie robić zakupów "na zapas"

26 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Gorzka rzeczywistość dopadła mieszkańców całej Polski. Życie coraz trudniej sobie osłodzić, bo na półkach w sklepach zaczyna masowo brakować cukru. Przyczyn tej sytuacji są kilka, a poszczególne sieci handlowe już wprowadziły limity zakupu produktu. Na ten ruch postanowił stanowczo zareagować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kilka miesięcy temu olej, teraz cukier. Kolejne produkty, które do niedawna jeszcze często lądowały w naszych koszykach, dopada widmo reglamentacji. Polaków czekają więc ciężkie czasy, bo nie dość, że problemem może okazać się na jesieni i w zimie ogrzanie domów, to jeszcze wciąż mierzyć będziemy się z drożyzną, a także brakiem niektórych towarów.

Pożar szpitala w Białej Podlaskiej, dym zaczął wdzierać się na oddział zakaźny

Pożar szpitala w Białej Podlaskiej. Silne zadymienie na oddziale zakaźnym, ewakuowano 30 osób

CZYTAJ DALEJ

Cukier coraz mniej dostępny

Sezon letni to czas, gdy kilogramami sypiemy m.in. cukier. Osładzamy nim kompoty, tradycyjnie kawę i herbatę, domowe wypieki z owocami i dodajemy go do przetworów. Niestety, w tym roku wszystkich tych pyszności będzie o wiele mniej, bo i biały kryształ nie jest już tak łatwo dostępny jak w ubiegłych latach.

Oczywiście, władza stara się jak może zamydlić oczy, obiecując, że żaden z Polaków nie doświadczy niedostatku, mówiąc ustami Jarosława Kaczyńskiego, że pogłoski o braku węgla i cukru to "fake newsy", które mają na celu "szerzenie propagandy" i podbijanie cen, a następnie obwinianie rządu o drożyznę, jednak nie da się ukryć, że idąc do sklepów widzimy puste półki i palety, które przypominają nieco starszym zamierzchłą przeszłość.

Nastroje tonuje też wiceprezes Krajowej Grupy Spożywczej, zapewniający, że cukru nie zabraknie, ale o tym, że dzieje się źle, świadczą choćby nerwowe ruchy popularnych sieci handlowych, takich jak Biedronka, Lidl czy Kaufland, które wprowadzają limity na zakup cukru.

UOKiK apeluje o rozsądek i rozwagę

Obojętny na zawirowania wokół dostępności cukru w sklepach nie pozostaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pytany o to, czy zamierza reagować na praktyki znanych sklepów, przypomina, że reglamentacja określonych towarów jest dozwolona wyłącznie w szczególnych przypadkach określonych przepisami.

- Stosownie do art. 135 Kodeksu wykroczeń nie jest dopuszczalne odmawianie sprzedaży towaru bez uzasadnionej przyczyny. Zapewne w interpretacji tego ostatniego sformułowania będzie leżeć odpowiedź na wiele pytań dotyczących reglamentacji, a przede wszystkim, jak w praktyce wygląda zastosowanie tego przepisu - podaje.

Jarosław Kaczyński zapowiada koniec "rozdawnictwa"

Koniec rozdawnictwa i przedwyborcza waloryzacja 500 plus. Ekspert przejrzał plany Kaczyńskiego

CZYTAJ DALEJ

To, czy prawo zostanie wyegzekwowane nie należy już jednak do gestii UOKIK-u czy Inspekcji Handlowej, ale do organów ścigania. Jedyne więc, co w danej sytuacji może zrobić urząd, to gorące apelowanie do sprzedawców i konsumentów o spokój i rozwagę.

Urzędnicy zwracają się zatem do handlowców o "gruntowne przemyślenie tego rodzaju działań (ograniczania sprzedaży) i uzasadnianie przyczyn "reglamentacji" racjonalnymi, obiektywnymi i weryfikowalnymi przypadkami".

Nabywcy proszeni są zaś o racjonalne wybory i niedokonywanie zakupów "na zapas", co miało miejsce w ostatnich dniach w wyniku paniki. Doszło nawet do tego, że cukru zabrakło także w przygranicznych miejscowościach w Niemczech, gdzie masowo ruszyli Polacy.

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Interia, Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Jednym komentarzem zakpili z wpadki Kaczyńskiego. Znani kabareciarze bezlitośni dla prezesa PiS

Wiadomości

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego hitem sieci. Neo-Nówka bezlitosna dla prezesa PiS

Czytaj więcej >

Wiadomości

Potężne problemy Putina, Rosjanie mają dość. Podkładają ogień pod państwowe urzędy

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Poszedł do Biedronki, cena mleka zupełnie go zaskoczyła. Zaraz podrożeją kolejne podstawowe produkty

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jarosław Kaczyński opowiedział nietypową anegdotę o Niemcach. Padły zaskakujące słowa

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Niebezpieczny incydent na spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim. Kobieta nagle upadła na ziemię, szef PiS przerwał wystąpienie

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Mateusz Morawiecki wkrótce pożegna się z posadą premiera? Jarosław Kaczyński postawił warunek

Czytaj więcej >