Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Kolejne diecezje wprowadzają zakaz. Przyszli małżonkowie mogą mieć duży problem
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 05.01.2024 10:40

Kolejne diecezje wprowadzają zakaz. Przyszli małżonkowie mogą mieć duży problem

ławy kościelne, para młoda
Pixabay/bogitw/racjunior

Zawarcie ślubu kościelnego wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zanim do niego dojdzie, narzeczeni muszą m.in. wziąć udział w specjalnym kursie przedmałżeńskim, organizowanym przez księży. Prawdziwym hitem w ostatnich latach stały się zwłaszcza kursy internetowe, które nie dość, że wygodne, to jeszcze ściśle dopasowane do naszych planów. Niestety, wiele wskazuje na to, że wkrótce przejdą one do historii. Coraz więcej diecezji nie zamierza bowiem ich dłużej uznawać.

Zanim ślub kościelny, kurs przedmałżeński

Zawarcie związku małżeńskiego przed Bogiem to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej wierzącej pary. Niestety, zanim dojdzie do powiedzenia sobie sakramentalnego “tak”, zakochanych czekają miesiące przygotowań i załatwiania formalności. Jedną z nich jest wzięcie udziału i zaliczenie tzw. kursu przedmałżeńskiego. 

Ten polega głównie na przygotowaniu kobiety i mężczyzny do wstąpienia w małżeństwo - tego, jak rozwiązywać powstałe konflikty, radzić sobie z napięciami, wychowywać potencjalnych potomków. Oczywiście, nie łudźmy się, że wszyscy narzeczeni na takie spotkania chodzą z wielką ochotą i uśmiechem. Dlatego też na rękę było im, gdy wprowadzono mniej angażujące kursy online.

Lawina komentarzy po emisji nowego "Teleexpressu". Maciej Orłoś pod ostrzałem

Diecezje mówią "nie" kursom przedmałżeńskim online

Kursy internetowe tak naprawdę ruszyły głównie dzięki pandemii koronawirusa, bowiem wcześniej bywały wielką rzadkością. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mogli wpasować się w sztywne godziny ramy czasowe kursów stacjonarnych i woleli podążać za własnym rytmem.

ZOBACZ: Nie wpuściłeś księdza po kolędzie? Mogą cię spotkać konsekwencje

Przez kilka lat wiele przyszłych małżeństw skorzystało z takiej właśnie oferty, ale, jak to mawiał klasyk, nic nie może wiecznie trwać. Coraz więcej diecezji wycofuje się z kursów internetowych, w tym m.in. diecezja warszawsko-praska. Podległy jej Wydział Duszpasterstwa Rodzin publikował z nowym rokiem zaktualizowane wytyczne dot. przygotowania do sakramentu małżeństwa. Co w nich zawarto?

Narzeczeni napotkają na jeszcze większe problemy

Jak czytamy, księża nie mogą już dłużej akceptować zaliczenia kursów internetowych, a wszystkie osoby pragnące wstąpić w związek małżeński w Kościele, muszą udać się na kursy stacjonarne. Tych jest wiele, bo organizuje je blisko 90 parafii. Są one połączone z trzema spotkaniami indywidualnymi w poradniach rodzinnych, a na koniec odbywa się tzw. dzień skupienia w sanktuarium w Ostrówku.

ZOBACZ: "Do mnie proszę nie dzwonić". Ksiądz z nietypową sytuacją podczas kolędy

Portal o2.pl zwraca uwagę, że w całej diecezji zostało tylko jedno miejsce, w którym można pełnoprawnie skorzystać z kursu weekendowego. Dotyczy on jednak tylko osób ze skomplikowaną sytuacją życiową. Na przełomie marca i kwietnia z kolei zorganizowany ma zostać kurs przedmałżeński w języku angielskim.

Źródło: o2.pl